Kurum içi halkla ilişkilerin geliştirilmesinde NLP'nin rolü
The role of NLP in developing the inner public relations
  1. Tez No: 261255
  2. Yazar: MAHMUT MERT ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kısaca NLP diye bilinen ?Beyin Dili Programlaması? (Neuro Linguistic Programming), kişinin içsel gizilgüçlerini keşfedip açığa çıkarmasını ve onlardan en üst düzeyde yararlanabilmesini sağlamayı amaçlayan bir yöntemdir. NLP'nin, uzunca bir süredir dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren sayısız kurum ve işletmede kurum içi iletişimi iyileştirerek motivasyon ve çalışma verimliliğini arttırma hedefiyle seminerler şeklinde uygulanmakta olduğu bilinmektedir.Çalışmamızda, öncelikle Halkla İlişkiler, ardından konuyu biraz daraltarak Kurum içi Halkla ilişkiler, sonrasında ise NLP üzerine kaynak tarama yoluyla gerçekleştirdiğimiz bilimsel araştırmalara yer verilmiştir.İzleyen bölümde, 25 Temmuz 2009 ile 4 Ağustos 2009 tarihleri arasında, daha önce iki kez NLP seminerlerine katılmış bulunan Adana Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı teşkilatlardaki yönetici ve çalışanlar arasında uygulamış olduğumuz anketin sonuçları değerlendirilmiş olup, sonuç olarak NLP içerikli seminer uygulamalarının çalışanların çalışma motivasyonları ve insan ilişkilerine olan etkilerinin analizine girilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuro Linguistic Pragramming is briefly known as NLP. It aims at discovering and developing the individuals?s prominent abilities and other secret powers and olso making the person make use of those potentials at a maximum level. It is commonly known that NLP seminars are applied in many institutions in the business life all over the world for a long time to improve both the officials? and employees? motivation and human relations.At our work here, first of all, a research concerning Public Relations, then similar scientific researches as regards Internal Public Relations and NLP were introduced.In the last section, the data and results of a scientific survey which was designed on the effects of NLP seminars on the officials and empleyees presently working in The Regional Directory of Forestry of Adana and applied on the same staff between the 25th of July 2009 and the 4th of August 2009 were introduced. Finally, the available data that have been collected through the survey at issue were evaluated one by one in terms of internationally acknowledged survey criteria called SPSS.