Kentsel dönüşüm sonrası komşuluk ilişkileri
Neighborhood relations after urban transformation
- Tez No: 261300
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kentsel dönüşüm son zamanlarda, özellikle Türkiye açısından, sıklıkla gündemde olan kentsel olgulardan biridir. Kısaca anlamı ise yıpranmış ya da çarpık kentsel alanların yenilenme, dönüşme sürecidir. Türkiye'de ise çoğunlukla gecekondu alanlarının dönüşümü için uygulanmaktadır. Esasında kentsel dönüşüm kentin yenilenmesi açısından gereklidir ve doğru uygulandıkları takdirde de gerek kent için gerek kentin sakinleri için yaşanabilir fırsatlar sunmaktadır. Fakat kentsel dönüşüm mutlak anlamda sosyo-ekonomik ve fiziksel şartlar ekseninde değerlendirildiği sürece genelde toplumun fertlerinin yakınlaşması, ilişki kurması sürecini uzatmakta, özel anlamda ise sosyal kontrol ve dayanışma mekanizmalarını büyük ölçüde zayıflatmaktadır.Komşuluk ve komşuluk ilişkileri ile iç içe geçmiş aile ilişkileri, toplumsal hayatın var oluş sebebi olan temel değerler arasındadır. Bu ilişkiler ağı, formel kurumlarla oluşturulması kısa vadede çok mümkün gözükmeyen sosyal dayanışma ve kontrol ağlarını kendiliğinden oluşturmaktadır. Bu anlamda bu bağların kentsel dönüşüm projelerinin eksik değerlendirilip uygulanmasıyla zayıflamış olması, ileride başta kent içi güvenlik gibi sosyal kontrolü sağlayan çeşitli toplumsal dinamiklerin hasar görmesine yol açabilir.Araştırmanın konusunu oluşturan `Kentsel Dönüşüm Sonrası Komşuluk İlişkileri' de böyle bir hassasiyet çerçevesinde ele alınıp, belli bir örneklem üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ise bu hassasiyeti destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Recently, urban transformation is the frequently discussion topic specially for Turkey. Shortly it describes the process of renewal of old or irregular part of the cities. In Turkey, urban transformation is generally made for transformation of slum areas. Actually, urban transformation is essential for renewal of cities. When it is made proberly, it provides good oppurtunities to the inhabitants and cities. In general; when urban transformation is assessed in accordance with socio economic and physical conditions, it extends time for the people to achieve close relationships. In special meaning, it mainly weakens social self-control and solidarity mechanisms.Neighborhood and the relations between neighbors, which is integrated with family relations, are amongs the main values of social life. This relation net brings out new nets of social solidarity and social self-control by itself, which is hard to accomplish by official precations. Weakening neighborhood and the relations between neighbors by misimplemented urban transformation may cause to some other social problems like urban security.Thesis subject ?neighborhood relations after urban transformation? is handed by considering the issues mentioned above and applied to a specific sample. And the results of the thesis supports these considerations.