Kentsel dönüşüm uygulamalarının kentsel yaşam kalitesine etkisinin toplumsal yansıması: Mamak örneği
The societal reflection of the effect of urban transformation practices on the urban quality of life: a case study on Mamak district (Ankara/Turkey)
- Tez No: 569673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Kentsel dönüşüm uygulamalarının kentsel yaşam kalitesine olan etkisi“Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi”uygulama alanı ile incelenmiştir. Kentsel yaşam kalitesi fiziksel, sosyal ve ekonomik çevreleri oluşturan çeşitli göstergeler kullanılarak nicel ve nitel verilerle desteklenerek ortaya konulmuştur. Dönüşüm uygulamasının yapıldığı alanı oluşturan altı mahallede dönüşüm öncesi ve sonrası kentsel yaşam kalitesinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Bireyin gündelik yaşamını sürdürdüğü çevrede meydana gelen değişimden etkilendiği, bu nedenle toplumsal yansımanın kentsel yaşam kalitesini ölçmede önemli bir gösterge olduğu ve birçok boyutu olduğu görülmüştür. Tez sonucunda ana hipotez olan kentsel dönüşüm uygulamalarının kentsel yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanında sosyal çevre kalitesini oluşturun komşuluk ilişkileri, bağlılık- aidiyet, güvenlik ve dönüşüm sürecine katılım unsurlarının olumsuz etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının temel amaçları arasında kentsel yaşam kalitesini arttırmak bulunmaktadır. Bununla birlikte kentsel dönüşümün alan kullanıcılarının sürece dahil edilmesi ve bütünlükçü bir bakış açısıyla gerçekleştirilmesi gerektiği sonucunu ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of urban transformation applications on standard of living in urban life was examined in accordance with the“Urban Transformation Project in Mamak District”. The standard of living in urban life has been examined by supporting the quantitative and qualitative data by using various indicators which constitute physical, social and economic environments. The changes in the standard of living in urban life before and after the transformation in the six districts that constitute the area where the transformation project took place are examined. It is seen that the individual is influenced by the change in the environment in which he/she is maintaining his daily life and therefore social reflection is an important indicator in measuring the standard of living in urban life and it has many dimensions. The results of the thesis show that urban transformation practices, the main hypothesis of this thesis, have a positive effect on the standard of living in urban life. Also, it has been observed that the factors that constitute social environment quality such as neighborly relations, loyalty, sense of belonging, security and the participation to the transformation process have negative effects. One of the main objectives of urban transformation applications is to increase the standard of living in urban life. Therefore, it has been concluded that the local community should be included in the process of urban transformation and it should be carried out in a holistic view.