Belediyelerde idari-mali özerklik ve Türkiye'deki işlevi
Administrative-financial autonomy of municipalities and its applications in Turkey
  1. Tez No: 261369
  2. Yazar: AZİZ YILDIRAY ŞIKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Merkezi yönetimlerin, yerel hizmetleri sunmakta yetersizliği ortaya çıktıktan sonra, yönetim anlayışlarında da bir takım değişiklikler gerçekleşmiştir. Bu nedenle son yıllarda, yerel hizmetlerin yerine getirilmesinde daha çok idari ve mali özerkliğe sahip olan yerel idarelere gereksinim duyulmaktadır.Bu tez çalışmasında, özerklik kavramının anlamı ve kapsamı geniş bir açıyla esas alınmaktadır. Türkiye'de merkezi idarenin, yerel özerklik kavramını algılayış biçimi değerlendirilmekte ve bundan yola çıkılarak, belediyelerin mevcut özerkliklerinin durumu tartışılmaktadır. Ayrıca Türkiye'de özerklik anlayışındaki değişimlerin ve gelişmelerin kanuni açıdan belediyelere yansımaları ele alınıp, diğer gelişmiş ülkelerin özerklik anlayışı ile karşılaştırılmaktadır. Öte yandan Türkiye'de merkezi idarenin aşırı olarak kullanmış olduğu idari vesayet yetkisinin, yerel yönetimlerin özerklikleri üzerindeki etkilerine değinilmekte ve bu duruma eleştirel bir yaklaşım getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Management approaches have been altered after central government became insufficient to local services. Therefore, in recent years, there arises a need for local authorities which are more autonomous in both administration and finance.In this thesis, the meaning and the scope of the concept of autonomy are taken as basis in a wide angle. The local autonomy perception of the central government of Turkey is reviewed. From this point of view, current states of the councils? existing autonomies are discussed. Moreover, the effects of the changes and the developments in the concept of the autonomy in Turkey are discussed in terms of the legal matters. Then, it is compared with the concept of the autonomy in other developed countries. Furthermore, the central government uses administrative tutelage excessively. The effects of this phenomenon on local administrations are mentioned and criticized.