Plastik sanatlarda siyah-beyaz görme pratiği
Black-white seeing practice in plastic arts
- Tez No: 261414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma siyah ve beyazın görme pratiğindeki plastik ifadesinin, simgesel, kavramsal ve psikolojik açıdan incelenmesine dayanmaktadır. Görsel dünyada çevremizdeki nesnelerden yansıyan ışığın yoğunluğu, aydınlık ve karanlık alanları, yani ışık-gölgeyi oluşturur. Gölgeler varlıklarını her ne kadar ışığa borçlu olsalar da genel olarak karanlıkla özdeşleştirilmişlerdir.Siyah ve beyaz, plastik sanatlarda renklerin bel kemiğini oluşturur. Tüm renklerin karışımı siyahı, tüm ışık ışınlarının birleşimi ise beyazı verir. Yanında bulunan renklerin algılanmasında, karıştığı rengin ton değerlerinin değiştirilmesinde, kompozisyonda dengeyi oluşturmada siyah ve beyaza ihtiyaç vardır. Yan yana gelen açık koyu değerler, güçlü bir kontrast oluşturarak gözde bir illüzyon yaratır. Tek başlarına ele alındıklarında ise insan psikolojisi üzerinde güçlü bir etki bırakır. Birçok düşünür siyah ve beyaz üzerine çeşitli kuramlar öne sürmüş, renk ve renksizlik üzerine birçok teori ortaya atmıştır.Siyah-beyaz, fotoğraf sanatının da temel ögelerinden biridir. Beyaz; ışıklı alanları, siyah ise gölgeli alanları gösterir. Işıkla resim yapma sanatı olan fotoğraf siyah ve beyazın varlığında anlam bulur.Sanat tarihinin birçok döneminde siyah ve beyaz, pek çok sanatçı tarafından kullanılan renkler olmuştur. İlk Çağ mağara duvarı resimlerinden, Antik Yunan vazolarına, Rönesans'tan, Çağdaş Sanat'a kadar birçok akımın sanatçıları tarafından kullanılmıştır.Siyah ve beyazı paletlerinde ana renkler olarak kullanan sanatçılar ve eserleri temel alınarak verilen bilgiler bu çalışmanın desteklenmesi için son bölümde incelenmiştir.Anahtar Kelimeler; algı, renk, siyah, beyaz, gölge
Özet (Çeviri)
This study is related to reviewing plastic expression of the black and white colors in the seeing practice in terms of symbolical, theoretical and psychological aspects. Intensity of the light which is reflected from the environment at the visual world, forms the illuminated and dark areas that is the light and shadow. Even though the shadows are based from the light, they have generally been consubstantiated with the darkness . The black and white colours form the main frame of the colours at plastic arts. Mixture of all of the colours form the black colour, and mixture of all light rays from the white colour.The black and white colours are needed to perceive the other colours, to change the values of the colours and to form the balance at a composition. The light and dark values beside each other create an illusion at eye as forming a strong contrast. Considering the colours on their own, they leave a strong effect on human psychology. Many of the thinkers have asserted various theories on black and white colours, and they have formed many theories on colour and non-colour status.Black- white colours are also the basic elements of the photography. The white colour shows the illuminated areas and the black colour shows the shadowy areas. The photography which is a kind of art forming the picture using the light, is meaningful only at the existence of the black and white colours.The black and white colours have been most used colours by many artists at the various periods of the art history. These colours have been used by many artists of the various currents for the First-era cave paintings, Anthique Greek vases, Renaissance to Contemporary Art. The artists who used black and white as main colors in their arts have been examined and placed at the final part of this study to support it.Key Words; perception, colour, black, white, shadow.