Göçer kültürlerde mobilyalar ve günümüze uyarlanması
Furniture in nomadic cultures and its adaptation to our lives
- Tez No: 261436
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN ALYANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Göçebe kültürlerde mobilya anlayışı ve günümüze uyarlanmalarınmasının incelenmesi için , öncelikle göçebe toplumların anlaşılmasına çalışılmalıdır. Bu amaçla göçebe kültürler iki aşamada ele alınmıştır.Tarihte bilinen göçebe toplumlar farklı coğrafyalardan seçilerek aralarındaki benzerlikler görülmüş, ardından günümüzde göçebe yaşantısı sürdüren bazı örnek topluluklar incelenerek temel özellikler saptanmıştır. Bu veriler ışığında geleneksel göçebe kültürlerin yaşama biçimleri ve buna bağlı olarak da sahip oldukları eşyalar değerlendirilmiştir.Günümüz endüstriyel toplumlarında çeşitli sebepler ile incelediğimiz ?göçebe? tanımı kapsamı içerisinde yer alabilecek olan ve ?kentli göçebe? olarak tanımlanan sosyal kesitler tanımlanmış, bu toplum kesitinin geleneksel göçebelerin fiziksel ihtiyaçlarını karşılama biçimlerine paralel olan güncel çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose in this thesis is to seek the similarities between the pastoral nomadic culture and urban nomadic people and as a result, understanding the required equipments of nomadic lifestyle.In order to define similarities, in the first stage nomadic societies from different parts of the world have been studied through some well known pastoral nomadic tribes. The pastoral nomadic tribes which still exists today have been studied in order to see the common parameters in their existing furniture. Thus the design for urban nomads could be well understood.Nomadic life has been mostly accepted as a life style of freedom comparing with the material and established cultures.This idea was spread more during 1960?s, in the sociological climate of this period.In the second stage different contemporary nomads has been explained regarding the traditional nomad definitions and some samples of the contemporary design products, which have been developed to fulfill their needs, has been studied.