Plastik sanatlarda romantik tavır
The romantic attitude in plastic arts
- Tez No: 261450
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT DEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
?Plastik Sanatlarda Romantik Tavır? adı altında, bu çalışmada, Romantik Akım döneminde ?romantik anlayışı? biçimlendiren ?içsellik?, ?bireysellik?, ?yüce?, ?deha? gibi kavramlardan yola çıkılarak, o dönemden günümüze sanatta ve özellikle resimde ?romantizm? kavramının izi sürülmektedir. Romantizm, plastik sanatlarda bir akım olarak gelişmeden evvel , felsefe ve edebiyatta yaygınlaşmış bir dünya görüşü olarak kendini göstermiştir. Bu anlamda, terminolojisini büyük ölçüde felsefe ve edebiyatın oluşturduğu bir akım olarak, çalışmada, onun biçimsel bir akım olmaktan ziyade, bir dünya görüşü olarak plastik sanatlara yansımalarından söz edilmekte ve Romantizm'in plastik sanatlarda, eserin biçiminden ziyade, onun içeriği ya da anlamı ile ilgili incelenmesi gereken bir akım olduğu savunulmaktadır.Romantik Akım, özellikle İdealist Alman Felsefesi etkisinde, sanatın kutsallaştırılması ve ?Büyük Sanat? anlayışının yollarını açmasıyla, sanat tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olarak görülmektedir. Çalışmada bu ?Büyük Sanat? anlayışının ideolojik temelleri irdelenmekte, günümüzde sıkça duyulan ?sanatın sonu? ile ilgili tartışmalar, bu ideolojik temellerin sarsılmasıyla ilişkilendirilmektedir.Çalışmada, ayrıca, bir çok eleştirmenin Modernizm'in ilk sanat hareketi olarak nitelediği Romantizm, şehir hayatı, kapitalizm, endüstriyelleşme, sanatta yeniden üretim gibi unsurlarla ilişkileri içerisinde kültürel bir hareket olarak da ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled ?The Romantic Attitude in Plastic Arts? explores the concept of romanticism from its first inception as a specific art historical movement which is often explained around the notions such as `interiority?, `individualism?, `the sublime? and `the genius? to its continuing influence on contemporary art today. Romanticism, before its development as a trend in plastic arts, had already emerged in philosophy and literature as a distinct way of seeing the world. As a result, romantic art did not develop as a specifically artistic movement but adapted, to a great extent, the concerns and the terminology of these sources of influence. Therefore, this study foregrounds the aspect of romanticism as a worldview rather than a stylistic trend in the arts and emphasizes that subject-matter and meaning rather than form are the central issues when dealing with romanticism in the arts.Romanticism, considered as a milestone in the history of art, brought about the sanctification of art and `Great Art?, heavily influenced by German idealist philosophy. This thesis, investigating the ideological assumptions behind such concepts, relates the breakdown of these assumptions to the contemporary debate over `the end of art?.Lastly, this thesis explores Romanticism as a cultural movement which, to many critics, is the early stage of Modernism, in relation to issues such as urbanization, capitalism, industrialization and reproduction in art.