Katlanabilir seramik kağıt
Foldable ceramic paper
  1. Tez No: 261465
  2. Yazar: EBRU ZARAKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNGÖR GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Seramik Mühendisliği, Science and Technology, Fine Arts, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma süreci Japonya'da üretilen Seramik Kağıt (Ceramic Paper) isimli malzemenin ilgimi çekmesi ve `kilin kağıt formuna dönüştürülüp kuru iken katlanarak şekillendirilmesinin nasıl mümkün olacağı' konusunda uyanan merakım ile başladı.Malzemenin kağıt formunda olması dolayısıyla, kağıt üretim süreçlerinin incelenmesi ilk gereklilik olarak ortaya çıktı. Bundan dolayı 1.Bölüm, kağıt üretiminin temel prensiplerine, tarihte ve günümüzdeki üretim yöntemlerine ve kağıt hammaddelerine ayrıldı.2. Bölüm çamurun bitki ve hayvan lifleri ile birlikte kullanılmasının tarih içinde izinin sürülmesi sonucu oluştu. Çamurun daha yaygın ve daha bilinir olarak bitki lifleri ile kullanılması, seramiğin tarihi kadar eskidir. Örneğin kerpiç, ilk seramik malzemelerden biri olarak, çamurun saman ile karıştırılması ile oluşmuş ve barınaklarının inşaasında binyıllar boyunca kullanılmıştır.Kağıt gibi katlanıp kesilebilen, bu şekilde sanatsal forma dönüşen seramik malzemeleri araştırdığımda bu konuda üç farklı örnekle karşılaştım. Bu örneklerin özellikleri 3. bölümde aktarıldı.En ilkel yöntemden en modern yönteme kadar yaptığım tarihsel incelemeler katlanabilir seramik kağıdın hem modern kağıt üretim yöntemi hem de küçük bir modifikasyonla el yapımı kağıt yöntemi kullanılarak üretilebileceğini gösterdi.Araştırmanın deneye dönük kısmında, teknik bilgi ve teknolojik imkanlar, seramik kağıdın başlangıç olarak kağıt fabrikasında üretilmesini kolaylaştırdı. 3. ve 4. bölüm Toprak Kağıt Fabrikası'ndaki çalışmada edindiğim bilgiler ve deneylerden oluşmaktadır. Seramik kağıdın fabrika koşullarında yapımından sonra, elyapımı kağıt yöntemi ile yapımı ve bu yöntemle üretimin incelikleri M.Ü.G.S.F. Seramik-Cam Bölümündeki Porselen Araştırmaları Laboratuarında araştrıldı ve geliştirildi.Malzeme ile gerçekleştirdiğim sanatsal işlerimin pişirilmesinde sistematik olmayan bir yolla, değişik pişirim sıcaklıkları ve süreleri denendi. Pişirmede dikkat edilmesi gereken önemli noktalar 5. Bölümde belirtildi.Seramik teknolojisinde seramiğin fiziksel özelliklerine dair temel testlerden uygun olanları katlanabilir seramik kağıtlara ve bu kağıtlarda kullanılan porselen (veya kil) türlerine ayrı olarak uygulandı. Bu şekilde aynı testlere tabi tutulan iki ayrı malzeme, selüloz katkılı katlanabilir seramik kağıt ile selüloz katkısız porselen (veya kil), arasındaki ayrımlar belirlendi ve test sonuçları, malzemenin avantaj ve dezavantajları 6. Bölümde aktarıldı.7. Bölümde katlanarak şekillendirilen seramik malzemeler ile yapılmış bu gün için kısıtlı sayıda olan sanatçı işlerinden bazı örneklere yer verildi.Tezin bölümlerini oluşturan konuların sırası aynı zamanda süreçte geçirdiğim düşünsel ve deneysel yolculuğun aşamalarını yansıtmaktadır. Katlanabilme özelliğini sağlayan şeyin ne /neler olduğuna dair merakın arkasından kapsamlı araştırma, yoğun düşünsel ve deneysel faaliyet; netleşmeye başlayan düşünceleri ve idrakleri getirdi, sadece gerekli olanlar tutulup, gerekli görülmeyenler elendi, kimi yerde artan kimi yerde yavaşlayan bir hızla araştırmanın nihayete erebilmesi sağlandı.8. Bölüm kişisel işlerimden oluşmaktadır. Malzemeyi tanımaya yönelik deneme mahiyetindeki, olanakları ve olanaksızlıkları araştırdığım işlerim, bir bütün olmayı arayan ve kimi zaman başaramayan bir çabanın ışıkla buluşması sonucu sunduğu geçirgenliğin, saydamlığın ben'de tezahürüne yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis process has started with my interest in the material; produced mainly in Japan under the name ?ceramic paper? and my growing cruosity made me ask the question of how to give the shape of a ceramic when the clay is dry which was transfered into paper form.Because of the material used was in the paper form, necessity of search in tecniques of paper making was inevitable. Therefore, Section 1 explains the basic principles of paper producing process, paper making methods and raw materials in the past and today.Section 2 was formed by the trail of usage of plant and animal fibers with clay in the past. Usage of plant fiber with clay is more prevalent, familiar and as old as the history of ceramic itself. For example adobe is an ancient material which is a mix of clay and straw and had been used in the construction of houses for thousands of years.While I was searching the ceramics which can be cut and folded just like a paper and by that can be converted into an artistic form, I?ve met three different examples. Characteristics of the samples explained in the Section 3.Historical search for the methods from the most primitive to the most modern ones showed me that foldable ceramic paper can be produced both by modern techniques and hand-made technique with a smal modification.Technological offerings of the paper factory made it easier for the early trials of the experimental part of the thesis. Section 3 and 4 was constituted by the knowledge acquired from studying and the experiments in the Toprak Paper Factory. After making foldable ceramic paper in the factory enviroment, hand-made method tricks was found and perfected in Porselen Research Laboratory of Seramik-Cam Section, M.Ü.G.S.F.Different temperatures and firing periods are experimented in a non-systematic way for the firing process of my artistic work formed from foldable ceramic paper. Important points in firing were defined in the Section 5.Some of basic test in ceramics technology implemented seperately on foldable ceramic papers and porcelain / clay types which are used in foldable ceramic papers. In this way, differences between the foldable ceramic material with cellulose fiber and the porcelain (or clay) material without the cellulose fiber, determined by the tests. Advantages and the disadvantages of the foldable ceramic paper were given in the Section 6 as a result of the tests.Some of the artistic works of foldable ceramics which are limited for the time being are displayed in Section 7.The sequence of subjects reflects the intellectual and experimental journey I passed through during the process of this thesis. Cruosity of what makes the ceramic paper foldable brought the extensive research, intensive intellectual and experimental activities resulted in ice clear understanding. Conclusion was reached after elimination of the information gained thorough the research which was fast moving or draging at times.Section 8 covers my artistic works. My works towards understanding the material, searching for possibilities and limitations, strugle for seeking wholeness which is sometimes with fruitless effort merged with ligth and appeared in me as permeability and transparancy.