Doğal çam reçinesi kalofanının polimerizasyonu
- Tez No: 6130
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET: Doğal çam reçinesi ( kolofan).çam ağaçlarının kök veya gövdesinden elde edilen katı bir matemidir. Bileşiminin büyük kısmını oluşturan reçine asitlerinin yanı sıra as miktarda asidik olmayan bileşikler de içermektedir.Kolofan suda çözünmez, fakat yağların çoğunda ve alkol.eter.benzen.karbon disülfür gibi organik çözücülerde kolaylıkla çözünür. Kalofan bu biçimiyle kullnılabilir ve bu formuna“modifiye olmamış kolofan ”denir.Kolofanın dayanıklılığının ve fiziksel özeliklerinin geliştirilmesi -için ; hidrogenasyon.disproporsiyonasyon ve polirnerasyon gibi kimyasal işlemler uygulanabilir.Bu işlemler kolofanın ana iskeletini değiştirir ve oluşan ürünler 'modifiye kolofan " olarak bilinir. Reçine asitleri alkillenmiş hidro fenantren çekirdeğinin monokarbaksilli asrHeridir.lki- çift bağ içeren bu asitlerin emprik formülü CatfteoCfe olup ;her bir asit iki-çift-bağ ve bir - karbaksilik asit olmak üzere.kimyasal olarak iki reaktif merkeze sahiptir. Abiatik tip asitlerin iki- çift bağı haya oksijeni ile kolaylıkla yükseltgenirken - uygun koşullarda polimerizasyonla kolofan hava oksidasyonuna karşı kararlılık kazanabilir.Polimerizasyonun sonucu.iki -çift bağ içeren abiatiklip asitlerin büyök bir kısmının hava oksijenine daha az duyar olan heterojen dimer oluşturmasıdır. Bu çakmamızda kolofandan yola çıkılarak -bileşimindeki reçine asitleri izole edildi. izole edilen abiatiktip reçine asitleri ince tabaka ve sıvı gaz kromato grafik yöntemler kullanılarak ayrıldı.Bunların yapıları ÜV ve İR spektroskopi teknikleri kullanlarak incelendi.Abiatik tip asillerin farklı izomer yapılarını n farklı yarı - dalga potansiyellerinin ölçülmesi amacıyla polarografik çalışmalar yapıldı. Modifiye edilmemiş kobranın yumuşama noktası.asit ve iyad sayısı değerleri saptandı.Kolofan.derişik sülfürik asit katalizörlümünde.kloroform çözgeninde polimerleştirildi.Polimerize kolofanın daha düşük asit ve i/od sayısı,daha yüksek yumuşama noktasına sahip olduğu görüldü,
Özet (Çeviri)
G- SUMMARY: Rosin (colophony) is a solid resinous material obtained from the aleoresin or stump wood of pine trees and contains chiefly resin acids.as rreel as smaller amounts of nonacid compounds.lt is insoluble in water.but is readily soluble in most oils and organic solvents /including alcohols.ether.benzene and carbon disulfide. Rosin maybe used net, re. and in this form, it is designated unmodified rosin. It can be treated chemically such as: hydrogenated. disproportinated or palymerked. in order to improve its stability and physical properties. These treatments modify the major skeleton of rosin and the products are known as modified rosins. Resin adds are monocarboxylic adds of alkylated hydrophenarrthrene nuclei. The two-double -bond acids have the empirical formula C&0H30O2 and they possess two chemically reactive centers each of which has two double-bonds and one carboxyfic group. The two-double-bond of abietic-type acids that are readily degraded by air a»dation also can be stabilized by polymerization under suitable conditions. As a result of polymerization of a large part of the two-double abietic type acids produce a heterogeneous dimers which are less sensitive to air oxidation In this study- we isolated a number of resin acids from colophony. The abiatic- type acids were separated by using thin layer and gas chromatography methods. Their structures were investigated by using UV and IR spectroscopy techniques. In orderto have an insight into the different isomeric structures of abietic -type acids an attempt was made to determine their half-wave potentials. The softening point acid number and iodine number were determined for the unmodified rosin. The rosin was polymerized in chloroform with concentrated sulfuric acid as catalyst. It was also observed that pofymerized rosin has lower acid number and iodine number, higher softening point. 36