Türkiye Rusya arasındaki tatil turizmi: Rus turistlerin Türkiye'yi tercih etme nedenlerine ilişkin bir araştırma
Leisure tourism between Turkey and Russia: a research on reasons of preferense Russian tourists Turkey as a destination
  1. Tez No: 261489
  2. Yazar: DZHABRAIL TAYSUMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rusya Federasyonu SSCB'nin dağılmasının ve serbest piyasa ekonomisine geçiş ile birlikte her geçen gün daha iyi ekonomik yapıya kavuşarak Rus halkı zenginleşmeye başlamaktadır. Ekonomik ve siyasi serbestleşmenin verdiği etki ile de Ruslar daha fazla dış turizme katılmaktadır. Rus vatandaşların tatillerini yurtdışında değerlendirmeye başlaması ve gittikleri ülkeler için yüksek tüketim talepleri ile önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Buna Rusya'yı Türkiye açısından hedef kitle haline getirmiştir.Bu tez çalışmasının temel amacı Rusya ile Türkiye arasındaki turizm ilişkisinin ortaya konularak Türkiye'ye tatil amaçlı gelen Rus turistlerin Türkiye'ye bakışlarını, tatil beklentilerini, ihtiyaçlarını ve Türkiye'yi tercih etme nedenlerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
After the disintegration of the USSR, Russian federation reached more effective economy structure by establishing of free market economy. As a result of that Russian people became wealthier as time passed. This economic wealth effected the participation of Russian people positively in the international tourism. Russian people start to take vacation in foreign countries and they become an important touristic source of income with their high touristic expenses for the foreign countries. So that Russian people is became a target group for the Turkey?s tourism.The main aim of this study is to expose the tourism relationship between Turkey and Russia and determine the feeling of Russian tourists for Turkey, and find out their vacation expectations, needs and reasons of their Turkey choice for the vacation.