Türkiye'deki yazılı spor basınında kadın futbol yazarlarının holiganizmin önlenmesindeki rolü
The role being played by female columnists writing about soccer in sports sections of newspapers in prevention of hooliganism
- Tez No: 261616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Futbol, toplumun her kesimi tarafından sevilen ve popülaritesi her geçen gün artan basit bir oyundur. Futbolda kurallar, heyecan, tecrübe, taraftar, aidiyet duygusu, holiganizm, fanatizm ve centilmenlik gibi birçok unsur yer almaktadır. Bu bağlamda tezimizde Türkiye'deki yazılı spor basınında kadın futbol yazarlarının holiganizmin önlenmesindeki rolü irdelenmiştir. Farklı gazetelerde yazılar yazan erkek ve kadın, spor yazarlarıyla konuya ilişkin görüşmeler yapılmıştır.Bu görüşmeler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda kadın-erkek tüm futbol yazarlarının dikkate almaları gereken noktalar olduğu, aynayı kendilerine tutup özeleştiri yapmaları ve şiddetin önlenmesi için gerekli sorumluluk bilincini taşımaları gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soccer is a simple game which has fans in all segments of society with gradually increasing popularity. Soccer comprises a variety of factors such as rules, enthusiasm, experience, fans, sense of belonging, hooliganism, fanaticism, and gentlemanly behavior. In that context, our dissertation analyzes the role being played by female columnists writing about soccer in sports sections of newspapers in prevention of hooliganism. Interviews were conducted with male and female sports commentators writing for different dailies about the matter.Information obtained as a result of those interviews indicate that there are certain points which must be taken into consideration by all male and female soccer commentators and that they must exercise self-criticsm by assessing their approach, and become aware of the fact that they have responsibility for preventing violence.