Milletlerarası Adalet Divanı'nın deniz alanlarının sınırlandırılmasına dair kararlarında dikkate aldığı ilkeler
The principles considered by the I.C.J. in the judgements concerning maritime delimitation
- Tez No: 261627
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezde, Milletlerarası Adalet Divanı'nın kararları ışığında deniz alanlarının sınırlandırılması hukukuna dair bir inceleme yapılmış ve bu çerçevede çeşitli sonuçlara varılmıştır. İlk defa 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan deniz alanlarının sınırlandırılması uyuşmazlıklarının divan tarafından çözüme bağlanması, aşağı yukarı 40 yıldan beri süre gelen bir durumdur. Dolayısıyla, bu alandaki içtihadın yeni gelişmekte olduğunu söylemek de mümkündür. Bu alandaki Divan kararlarının incelenmesi ile birlikte, yeni gelişmekte olan bu hukukun divan tarafından bugüne kadar nasıl yorumlandığı saptanmış olmaktadır. Yapılan bu saptamalar, ülkemizin tarafı olduğu Ege Denizi Kıta Sahanlığı Uyuşmazlığının ve ileride tarafı olabileceği çeşitli deniz alanlarının sınırlandırılması uyuşmazlıklarının daha sağlıklı şekilde incelenebilmesi ve yorumlanabilmesi açısından, oldukça önemlidir. Bu inceleme ile, deniz alanlarının sınırlandırılması hukukunun temel ilke ve kavramları sistematik bir şekilde ele alınmıştır. Her bir temel ilke ve kavram; örf ve adet hukuku, Divan kararları ve doktrindeki görüşler çerçevesinde ayrıntılı bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Başta Ege Denizi Kıta Sahanlığı Uyuşmazlığı ve ülkemizi yakından ilgilendirebilecek diğer uyuşmazlıklar, bu çalışmanın çeşitli bölümlerinde özlü bir biçimde ele alınmıştır. Böylelikle, ülkemizi yakından ilgilendiren uyuşmazlıklara bu yeni gelişen hukukun etkisinin nasıl olacağı hakkında bir fikir yürütebilme olanağı da sağlanmıştır. Tezimizde, öncelikle, genel olarak deniz alanlarının sınırlandırılması hukukuna değinilmiştir. Ardından, bir deniz alanı sınırlandırılması uyuşmazlığının söz konusu olabilmesi için önkoşul niteliğinde olan, deniz alanlarının üzerindeki hak kazanım esasları incelenmiştir. Bu önkoşulun içeriği net bir biçimde saptandıktan sonra ise, üçüncü bölüm kapsamında olmak üzere, deniz alanlarının sınırlandırılmasında söz konusu olan ilkeler ve kullanılan yöntemler ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the judgements of the I.C.J concerning maritime delimitation law have been examined and various conclusions as to these judgements have been reached. Maritime delimitation conflicts, began to rise in the second half of the 20th century, and these conflicts have been resolved by the I.C.J approximately for 40 years. Therefore, it is possible to assert that the beginning of the jurisprudence, concerning the maritime delimitation, is not so old. So, by examining the judgements of the I.C.J, it will be possible to determine how the I.C.J. has interpreted the developing law of maritime delimitation. These determinations are very crucial for the interpretation and careful examination of the Aegean Continental Shelf Delimitation Dispute and other disputes concerning maritime delimitation that Turkey might be involved in. In this study, basic principles and notions of maritime boundary delimitation law are handled systematically. Each of the basic principles and notions of maritime boundary delimitation law are examined comprehensively in the light of the customary law, judgements of the I.C.J. and jurisprudence. The Aegean Conflict or other Turkey-related conflicts that may emerge in the future are considered in the various parts of the thesis. We hereby, tried to create an opportunity to make the reader cognisant of the effect of this new-developing law related to the aforesaid conflicts. As a result, in the first part of this thesis, maritime boundary delimitation law is examined. In the second part, the basis of title on the maritime boundaries, that are prerequisite to a maritime boundary delimitation conflict, are discussed. Finally, in the third part of the thesis, the principles and methods that are used in the maritime boundary delimitations are elaborated.