Dış denetçilerin bağımsızlığına ilişkin düzenlemeler ve bu düzenlemelerin yeterliliğinin tespitine yönelik bir pilot araştırma
Research on determination of sufficiency of international and local regulations related to auditors? independence
  1. Tez No: 261628
  2. Yazar: ARZU KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda yaşanan muhasebe skandalları ardından denetçi bağımsızlığının önemi daha da artmıştır. Öyle ki, denetim mesleğine yönelik hem uluslararası düzenlemeler hem de ülkemizdeki düzenlemeler yeniden gözden geçirilmiş, denetçinin bağımsızlığının sağlanması için birtakım yeni düzenlemeler getirilmiştir.Bu çalışmada dış denetçilerin bağımsızlığına yönelik tehditler ve bağımsızlığı etkileyen faktörlere yer verilmiş ve denetçi bağımsızlığına ilişkin uluslararası düzenlemeler ile ülkemizdeki düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Dış denetçilerin yasal düzenlemelerden etkilenme düzeyleri, bağımsızlıklarını etkileyen faktörler, yasal düzenlemelerin yeterliliği konusunda görüş ve önerilerini tespit etmek için bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of auditor independence has increased after the accounting scandals in recent years. Such that, international and local regulations related to auditing have been reviewed and several new regulations have been issued to provide auditor independence.The threats to the auditor independence and the factors affecting the auditor independence have been mentioned and international and local regulations related to auditor independence have been compared in the thesis. Interviews have been realized with the given questionnaire to determine the auditors? opinions and advices about auditors? level to be influenced by regulations, factors effecting the auditor independence and sufficiency of the related regulations.