Rolling Stone dergisinde fotoğrafın kullanımı
Using of photography in Rolling Stone magazine
- Tez No: 261693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Görüntünün neredeyse her şey olduğu günümüzde müzik, kendisini görsel öğelerle desteklemektedir. Artık pek çok sanatçı konserlerini görsel öğelerle desteklerken, albüm içerisinde yer alan fotoğrafları da doğrudan albümün tamamlayıcı birer parçası olarak kabul edilmektedir. Müzik ve fotoğrafın iç içe geçtiği günümüzde, sanatçıların fotoğraflarda nasıl göründükleri, kendilerini nasıl göstermek istedikleri ya da hayranlarının onları nasıl görmeyi arzuladıkları, önemli bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.Yazılı ve görüntülü basın, plak ve prodüksyion şirketleriyle, müzik endüstrisi dev bir pazardan oluşmaktadır. Bu pazarın her birimi, etkileşim halindedir. Dolayısıyla müziğin yaratılmasında ve müzisyenin kamuya nasıl yansıtılacağının karar verilmesinde müzik endüstrisini oluşturan bütün birimlerin ilişkisi söz konusudur.Kuşku yok ki fotoğraflar, müzisyenler için önemlidir. Çünkü dinleyiciler onların nasıl göründükleriyle yakından ilgilidirler. Bir müzisyen, müziğiyle olduğu kadar nasıl göründüğüyle de dikkatleri üstüne çekmektedir. Hatta kimi zaman görüntü, müziğin önüne geçmektedir.Görüntünün önemini kavrayan müzik dergileri, kısa zamanda sayfalarında fotoğrafa daha fazla yer ayırmaya başlamışlardır. Müzisyenlerin sayfalarında nasıl gösterdikleri, kendi kimliklerini oluşturmada ve satışları üzerinde etkili olmuştur.14 milyon tirajıyla dünyanın en çok satan müzik dergisi olan Rolling Stone Dergisi, kuruluşundan bu a-yana gerek biçimiyle, gerekse de içeriğiyle, kendinden sonra gelen pek çok müzik dergisine de ilham olmuştur. Kendi bünyesinde çalıştırdığı, alanlarının en ünlü fotoğrafçıları, müzik tarihine unutulmaz fotoğraflar hediye etmiştir. Daha sonra bu fotoğrafların bazıları, kendilerine müzik tarihinde simgesel yer edinmişlerdir. Rolling Stone Dergisi fotoğraflarıyla müzikte eğilimler yarattığı gibi, eğilimlerin de takipçisi olmuştur.Rolling Stone Dergisi'nde fotoğrafın kullanımını incelerken, geçmişten günümüze derginin tarihindeki simgeleşmiş fotoğrafları, dönemlerin sosyal yapıları çerçevesinde ele aldım. Kendisinin dış dünyaya açılan penceresi olan kapak fotoğraflarını dönemsel olarak araştırdım. Kapakta kimlerin hangi sıklıkta yer aldıklarını göz önünde bulundurarak, derginin zaman içinde değişen profilini inceledim. Amacı satmak olan Rolling Stone Dergisi'nin fotoğraf anlayışını oluştururken hangi genel geçer kuralları benimsediğini araştırdım. Rolling Stone Dergisi'nin okurlarının beklentilerini karşılamak üzere uyguladığı yöntemleri, medya kuramları çerçevesinde yeniden aldım.Rolling Stone Dergisi'nin daha iyi analiz edebilmek amacıyla ele aldığım her sayıyı, kendi toplumsal yapısı çerçevesinde inceledim. Dönemim kültür anlayışını ve okur profilini, incelemelerimde kendime öncelikli yol göstericisi olarak seçtim.Böylelikle Rolling Stone Dergisi'nde yayınlanan fotoğrafları üreten ve tüketen penceresinden yorumladım. Fotoğraflar aracılığıyla Rolling Stone Dergisi'nin ve müzik endüstrisinin dönemsel kimliklerini çıkarmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
In our modern life, photograhy is the one of the most important thing. And music is also representing itself via photography. Musicans are using photography as the part of their performances and their albums. How does a musician look like? How does a musician reperesent his music via photography? Therse are the main queitons of our modern life.Music industry is a giant bazaar which is consisitng from visual and printed media, record compaines and produciton companies. And all of these entites of this bazaar are in relationship with each other. Every entity effects each other.We all kow that photography is the one of the most important thing in musical scene. Because fans just not only listen to musicians but also want to see them. So, appearance of a musicin have its own importance. Already some times photography can be more important then music.Music magazines, began to realize the importance of photography. And as they realize the importance of photography they began to have more photos then articles. Also photograps are the most important thing in sales of magazines.With 14 million circulation, Rolling Stone Magazine is the one of the most important music magazines in area. From its begining to day it effects losts of magazines. Wtih its famous photographer stuff, Rolling Stone Magazine, have very iconic music photographs in history. These photos also become pioneer for next generetaions. Rolling Stone Magazine both create and follow trends in photography.When i am surveying photos of Rolling Stone Magazine, i look into photos with their historical backgorunds. I surveid photos according to their social background. I also make the identification of the Rolling Stone Magazine through cover photos. Term by term i examine photos of Rolling Stone Magazine. In this way, i try to show the relationship between music, youth culture and magazine.