Cultural dimension of foreign language education as perceived by teachers and students: A case study
Öğretmenlerin ve öğrencilerin yabanci dil eğitiminin kültür boyutuna ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 261692
  2. Yazar: ELİF ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yabancı dil öğretiminin kültürel boyutu günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Bununla birlikte kültürün müfredatta nasıl ve ne ölçüde yer alması gerektiği tartışılmaktadır. Bu çalışma, öğretmenlerin ve öğrencilerin yabancı dil öğretiminde kültürün rolü hakkındaki görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndan 47 öğretmen ve 326 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, kültür öğretiminin doğası ve boyutlarının yanı sıra yabancı dil öğretiminin amaçlarıyla ilgili soruların yer aldığı bir anketi yanıtlamışlardır. Bu çalışma sonucunda katılımcıların kültürün müfredatın bir parçası olması gerektiğini düşündükleri fakat derslerinde kültür boyutuna yabancı dil öğretiminin diğer boyutları kadar yer vermedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The cultural dimension of foreign language teaching has gained much attention in recent years. However, how and to what extent culture should be part of the curriculum is disputable. The present study aims to investigate teachers? and students? views on the role of culture in foreign language education. 47 teachers and 326 students from the School of Foreign Languages at İstanbul Technical University participated in the study and responded to a questionnaire providing insights into the objectives of foreign language education, combined with the extent and nature of the culture they teach/learn. The study has revealed that even though the respondents felt culture should be part of the curriculum, they included it in their classes less frequently than other aspects of teaching.