Medeni Kanuna göre yerleşim yeri ve belirlenmesi
Domicile according to Turkish Civil Code and determination of it
  1. Tez No: 261755
  2. Yazar: GÜLŞAH VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamızda, öncelikle yerleşim yeri kavramı, bu kavramın Roma Hukukundaki düzenlenme biçimi ile çeşitli hukuk sistemlerindeki düzenlenme biçimleri ele alınmıştır. Devamında ise, Türk Medeni Hukukunda yerleşim yerinin düzenlenme biçimi, gerçek kişiler ve tüzel kişiler için ayrı olmak üzere, tetkik edilmiştir. Son olarak da Türk Özel Hukukunda yerleşim yerine atıf yapılan kanunlar tespit edilmeye çalışmıştır.Çalışmamızda Yargıtay'ın yıllardan beri süre gelen, kişinin yerleşim yerinin tespitinde nüfusa kayıtlı olduğu yere bağlanılmasına ilişkin kararları şiddetle eleştirilmiştir. Yargıtay'ın elbette ki isabetli kararları da bulunmaktadır. Bu isabetli kararlarda Yargıtay yerleşim yerinin tespiti sırasında, sürekli kalma niyeti ve fiilen oturma unsurlarını nazara almıştır.Bağımsız yerleşim yerine sahip olabilecek kişiler dışında bağımsız olmayan yerleşim yerine sahip olan kişiler tetkik edilmiş, özellikle velayet altındaki çocuklar bakımından ve vesayet altındaki kişiler bakımından kanunda açık olarak düzenlenmemiş durumlarda, çocuğun veya kısıtlının yerleşim yerinin hangi esaslara göre tespit edileceği belirlenmeye çalışılmıştır.En son bölümde özel hukukta yerleşim yerinin hangi kanunlarda yer aldığı tespit edilmeye çalışılmış ve yerleşim yerinin özel hukuk bakımından ne denli önemli bir olduğu ortaya koyulmuştur.Yerleşim yeri konusunda doktrinde mevcut tüm tartışmalar nazara alınarak hazırlanmış olan bu tez çalışmasında, tartışmalı olan her husus hakkında hukuk mantığına, kanuna ve hakkaniyete uygun görüşler savunulmuştur.Sonuç olarak özel hukukta yerleşim yerinin önemini ve gerçek anlamını tespit etmek için yapılmış olan bu çalışma, yerleşim yeri kavramını hemen hemen tüm yönleriyle, doktrindeki tüm tartışmalar ve uygulamada karşılaşılan tüm sorunlarla gerek doktrinin gerekse de uygulamanın hizmetine sunulmak üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At our thesis, firstly we undertake domicile according to Rome Law and some foreign law system. Afterwards, we determine domicile for real person and for artificial person. As a result we analyze articles that refer to domicile at Turkish Private Law.Also at our thesis, we critic Court of Appeal decisions that are mean that domicile must determine according to birth record. Of course Court of Appeal has some right decisions also. At these right decisions Court of Appeal determined that the domicile must be determined according to ?continuous stay animus? and ?stay as in deed?.Also we analyze independent and dependent domicile of real person. Especially we try to determine clauses of domicile for alieni juris and guardianships that are not expressed.At the end of our thesis, we try to determine in which private law codes, domicile is arranged and we conclude that domicile is very important conception for private law.We consider all arguments about this topic, and defend equitable ideas at our thesis about domicile topic.As a result, it is aimed to determine real meaning and importance of domicile at this thesis. And ıt is undertaken all particulars of domicile and all arguements, all problems at execution about domicile.