Türk Medeni Kanununa göre kurulan yeni vakıfların kuruluşu ve işleyişi
Establishment and functioning of the new foundations established under the Turkish Civil Code
  1. Tez No: 413732
  2. Yazar: FATMA ŞEYDA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Vakıf, köklü bir geçmişe sahip olup, günümüz Türk hukukuna miras kalan en faydalı kurumdur. Çalışmamızın konusu olan yeni vakıf, Mülga 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre kurulan vakıfları ifade etmektedir. 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu m. 101/f.1'deki tanıma göre vakıf, vakfeden gerçek ya da tüzel kişinin, yeterli mal ve hakları, belirlediği sürekli bir amaca özgülemek suretiyle, tüzel kişiliği olan bir“mal topluluğu”oluşturmasını ifade eder. Vakıf kurma iradesi, resmi senetle ya da ölüme bağlı tasarrufla açıklanır.Vakıf, yerleşim yeri mahkemesi nezdinde tutulan sicile tescil ile tüzel kişilik kazanır. Hak ehliyetine bu andan itibaren sahip olur. Fiil ehliyetini ise, kanuna ve vakıf senedine göre zorunlu organlarını oluşturduğu anda kazanır. Vakfın iradesi, organları aracılığıyla açıklanır.
Özet (Çeviri)
Foundation, having a deep-rooted history, is the most beneficial organisation which is inherited by today's Turkish law. New foundation, the subject of our research, refers to the foundations which were established in accordance with the provisions of the abolished Turkish Civil Code no. 743 and the Turkish Civil Code no. 4721 which is in force. In terms of the definition specified in Article 101/1 of the Turkish Civil Code no. 4721,“foundations”stands for“the charity groups”in the status of a legal entity formed by real persons or legal entities dedicating their private property and rights for a constant aim they set. The will for forming a foundation is expressed by issuance of an official deed or title acquired after a deceased person.The foundation is regarded in the status of a legal entity when registered in the records kept by the court of that location. It then has the capacity of using rights. The foundation has the capacity to act when it forms its mandatory organs according to the law and the articles set forth in the relevant foundation documents. The will of the foundation is expressed through its organs.