Müşterek Avaryalar
Common Avariyat
  1. Tez No: 261763
  2. Yazar: GÜZİN CİVAN TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DENİZ KANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Müşterek Avarya'nın tarihi Romalılara ve Rodoslulara kadar uzanmaktadır. Glasgow Kararları ve York Anvers Kuralları yüzyılımızın çok daha öncesine uzanmaktadır. Akdeniz ve Ege'de başlayan deniz ticaretinin zamanla tüm denizlere ve okyanus aşırı kıtalara yönelmesi bazı kuralların oluşmasını ve uygulanmasını beraberinde getirmiştir. Kimi zaman gemiler düşman veya korsanlara karşı müdafaa edilmiş kimi zaman da sert deniz koşulları nedeni ile donanımlar ve yükler zarar görmüştür. Bazen sert koşullar, bazen de karaya oturma sebebi ile müşterek selamet uğruna denize yük atılması ve fedakârlık yapılması gerekmiştir. Kimi zaman kaza veya olağanüstü haller sebebi ile yolculuğa devam etmek tehlike arz etmiş, bir barınma yeri seçilmesi gerekmiş veya gemi bilerek karaya oturtulmak zorunda kalınmıştır. Tehlike içinde bulunma kavramı nedir, neye göre değerlendirilecektir, alınması gerekli tedbirler nelerdir, barınma yeri neye göre seçilecek, niteliği ne olacaktır, örneğin gemide çıkan yangın sebebi ile güverte yükünün denize atılması gerekli ise öncelik hangi yüklerde olacaktır, gemide oluşan enkaz hangi kurallara göre kesilip atılacaktır, bütün bunlar denizlerde geçen ticaret hayatı boyunca düşünülmek zorunda kalınmıştır.Bir gemi limanından çıkıp, rotasında seyrine başladığında birçok kişinin sorumluluğu da onunla birlikte seyre başlamıştır. Denizlerde veya varış limanında birçok tehlike onları beklemektedir. Geminin yolda kalması, makinelerinde arıza oluşması veya varış limanında yükün boşaltılması sırasında oluşabilecek hasarlar hep olası tehlikelerdir. Geminin kurtarılmasından, gecikmelerden, yükün başka bir vasıta ile yollanmasından veya depolanmasından ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı taraflar tek başlarına ya da müştereken sorumlu olacaklardır.
Özet (Çeviri)
The history of ?General Averages? goes back to Romans and people of Rhodes. Glasgow and York Anvers rule goes far before our current century. Expansion of sea commerce to all seas and overseas which had initially started only in Mediterranean and Aegean Sea has caused the establishment and application of some rules. Sometimes ships have been defended versus the enemies or pirates, sometimes the rig or the freight of the ship have been damaged. Sometimes sacrifices were needed in order to provide mutual salvation, like throwing some of the freight away to the sea due to though sea conditions or due to strike ground of the ship. Sometimes due to extraordinary situations or accidents, continuing the journey had become dangerous so that either a harbor had to be chosen or the ship was made to strike ground on purpose. What is the concept of being in danger and how it is going to be treated, what are the precautions to be taken, how the harbor is going to be selected, what will be the specifications, if there had been a need rising for some of the freight to be thrown into the sea for example due to a fire on the ship deck, which loads are to be selected first, what are the rules for cutting and throwing away the wreck that had occurred on the ship, are some of the concepts that had to be thought over during the whole commercial period that happened via sea.A lot of parties? responsibilities start simultaneously, when a ship leaves its harbor and starts its route. A lot of dangers are waiting for the ship in the sea and the arrival harbors. Interruption of the journey, mechanical problems or damages that happen during the emptying of the freight in the arrival destinations are some examples of these dangers. The rescuing of the ship, any delays, transfer of the load to another vehicle and storage of the load and due to many other reasons the parties will be held responsible either alone or collectively.