Uluslararası turizm pazarındaki gelişmeler açısından Moldova'nın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of tourism potential in Moldova from the perspective of the developments in the international tourism market
- Tez No: 261818
- Danışmanlar: PROF. DR. MITHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Turizm sektörünün gelişimi gelecek yıllarda dünya ekonomisi içinde önemli bir yere sahip olacağını göstermektedir. Turizm ekonominin bir sektörü olarak çoğunlukla ülkenin ekonomisine ve gelişme seviyesine bağlı olmakla birlikte kendisi de ekonomiyi etkilemektedir.Turizm ana dallarından birisi olan uluslararası turizm uluslararası ekonomik ilişkilerinin bir şekli olarak günümüz şartlarında çok yayılmış ve devletlerarası siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri ciddi anlamda etkilemeye başlamıştır.Moldova 1990'lı yıllarda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılmasından sonra ortaya bağımsız bir devlet olarak çıkmış ve bu yıllarda uluslararası turizm sektörünü diğer ekonomi sektörleri gibi dünyaya ayak uydurarak gelişmeye başlamıştır.Bu çalışmanın amacı turistik Moldova hakkında bilgi verilmesinden sonra, Moldova'da uluslararası turizmin gelişiminin nasıl sağlanacağı ve Moldova'da uluslararası turizmin gelişme potansiyelinin nasıl değerlendirileceğidir. Bu amaçla Moldova turizmi ile ilgili kaynaklar tarandı ve Moldova'da turizm alanında yetkili kişilerle görüşmeler yapıldı.Araştırma sonucu Moldova'ya gelen ve Moldova'dan çıkan, yani uluslararası turizme konu olan turistlerin profili incelenmiştir. Moldova'da uluslararası turizmin gelişmesindeki ana problem olarak turizm sektörüne yapılan yatırımların yetersizliği ve mevcut olan turizm altyapısının kaliteli turizm hizmetlerinin verilmesi için yetersiz olması oluşturmaktadır.Çalışma sonunda araştırmalar yapılması sonucunda elde edilen veriler ile edebiyat taraması sonucu ortaya çıkan belgeler birleştirilerek, Moldova'da uluslararası turizmin sürdürebilir gelişimine uygun olan politikalar konusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The growth of the tourism sector proves that tourism would get the important role in the world economy in the near future. Tourism as one of the economic sectors being mostly bounded to the economy and the development level of the country itself affects the economy.A branch of the tourism international tourism has been spread as a form of the international relations and started seriously affect political, economic and cultural relations between the countries.After the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics in 1990s Moldova appeared as an independent country and started to develop the international tourism sector as well as other economic sectors in accordance with the requirements in the world.The aim of this work is to provide the information regarding the touristic Moldova, to identify the sustainable development issues of international tourism of Moldova and to evaluate the development potential of Moldova in the area of tourism. With this purpose the sources related to the tourism in Moldova had been reviewed and the meetings with the authorized persons in the tourism sector in Moldova had been arranged.At the end of the research the profile of the tourist which come to and leave Moldova, i.e. tourists subject to the international tourism were evaluated. The main problem in the development of the international tourism in Moldova is the lack of the investments in the tourism sector and insufficiency of the present tourism infrastructure to provide the qualified tourism services.At the end of the work the data and the documents which were acquired while the researches were evaluated and several suggestions regarding the continuous development of the international tourism in Moldova were provided.