Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması
- Tez No: 261819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türk Bankacılık Sektörünün tarihi 19. yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1980'li yılların başında liberal ekonomik modelin uygulanması, 1990'lı yıllarda mali piyasalarla global anlamda entegrasyonun sağlanması kapsamında bankacılık sektörü de hızla büyümüş ve gelişmiştir. 1990'lı yıllarda Türkiye'de kamu kesimi borçlanma gereğinin artması, uluslararası piyasalarda yaşanan finansal ve ekonomik krizler, Türk Bankacılık Sistemini de etkilemiştir. Yaşanan krizler, sektörde yapısal değişiklikleri zorunlu hale getirmiştir. 2000'li yılların başında, yaşanan krizler sonrasında; kamu kesimi borçlanma gereğinin azalması, makro ekonomik verilerdeki iyileşme, dünyadaki büyüme trendi, gelişmiş ülkelerde uygulanan etkin risk yönetimi uygulaması, Türk Bankacılık Sisteminin istikrarlı ve sağlıklı büyümesine neden olmuştur. Bu süreçte, yabancı sermaye gruplarının sektöre ilgisi artmış olup, bu pay artmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, banka ve kriz tanımı ve kapsamı ele alınarak, dünyada ve ülkemizde gelişim süreci, finansal ve ekonomik etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of Turkish Banking Sector goes back to 19.th century. In the manner of the appliance of liberal economic model in the beginning of 1980's and providence of economic and financial global entegration in 1990's; the banking sektor has rapidly grown and developt. Financial and economic crisis in global markets and the increase in the need of dept of national treasury in 1990's has effect Turkish Banking Sector. The crisis met has necessiated the structural changes in the sector. Following the crisis in the beginning of 2000's, the decrease in the need of dept of Treasury, the recoverey of macro economic datas, the trend of global growth, effective risk management applied in the develpot countries has provided healty and consistent growth of Turkish Banking Sektor. In the period, the interest of foreign capital has been still growing. In the study; the consept of bank and cris are handled and its development period both in our country and the world and its financial and economic effects are analised.