Gümrük Birliği sonrasında Türkiye'de imalat sanayinde yapısal dönüşüm
The structural transformation in Turkish manufacturing industry following the Customs Union
  1. Tez No: 261890
  2. Yazar: CEREN ŞAHNACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği'nin (GB) tamamlanmasının ardından, Türkiye imalat sanayinde ortaya çıkan yapısal dönüşümün özelliklerini araştırmak ve değerlendirmektir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Gümrük Birliği Teorisi ana hatlarıyla ele alınmakta, ikinci bölümde Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin öncesinde ortaya çıkan gelişmeler tarihsel bir sıralama ile değerlendirilmektedir.Üçüncü bölümde, Gümrük Birliği sonrasında Türkiye'de imalat sanayinin genel durumu ve Gümrük Birliği sonrasında yapısındaki değişim çeşitli göstergeler yardımıyla ele alınmaktadır. Kullanılan göstergeler seçilirken, dış ticaret, üretim, yatırım, istihdam ve verimlilik başlıkları üzerine yoğunlaşılmıştır.Dördüncü bölümde, ISIC Rev. 3 sınıflandırması çerçevesinde Türkiye imalat sanayinin 2'li düzeyde 22 alt sektörü kısaca tanımlanmakta, çeşitli göstergeler açısından, imalat sanayinin bütünüyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmekte ve bu göstergeler açısından öne çıkan ilk beş sektörle ilgili değişim kısaca gözden geçirilmektedir. Kullanılan göstergelerin seçiminde, dış ticaret, üretim, istihdam ve verimlilik başlıkları üzerine yoğunlaşılmıştır.Çalışmada kullanılan sınıflandırmaya dair ayrıntılı bilgi ve dördüncü bölümde ilk beş sektörün belirlenmesinde kullanılan verilerle ilgili tablolar EKLER'de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to research and evaluate the characteristics of the structural transformation in Turkish manufacturing industry, following the Customs Union (CU) between Turkey and European Union (EU).The study consists of four chapters. First chapter considers the theoretical approaches to the Customs Union, in general. Second chapter assesses the history of the relations between Turkey and European Union before the accession to the Customs Union.Third chapter comments the general situation of the Turkish manufacturing industry, and the transformation of its structure through various indicators, focusing particularily on those of foreign trade, production, investment, employment and productivity.Fourth chapter defines 22 subsectors on the dual digit within the framework of the ISIC Rev. 3 classification. Those subsectors are compared with the manufacturing industry in general. The chapter reviews the transformation in the first five subsectors which stand out on the basis of the relevant indicators. Detailed information about the classification and data which are used in determining those outstanding sectors are presented in the APPENDIXES.