Türk-Rus ortak enerji politikaları ve ekonomik etkileri
Turkish-Russian joint energy policy and economic impacts
- Tez No: 261892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Türkiye ve Rusya ekonomisinin farklı sektörlerde gelişmiş olması ile birlikte Türkiye'nin hızlı nüfus artışı ve kalkınmasıyla enerji tüketiminin hızlı artması fakat yeraltı karbon rezervlerinin yetersiz olması, Rusya'nın ise dünyada eşi benzeri olmayan rezervlere ve enerji üretim santrallerinin kapasitesi kendi ihtiyacını katlayan bir yapıya sahip olması sebebiyle iki ülke arasında büyük bir işbirliği potansiyeli oluşmaktadır.Türkiye, Avrupa'da enerji tüketimi en hızlı artan ülkelerin başındadır. Türkiye'nin enerji tüketiminin hızla artmasının başlıca nedeni sanayi üretiminin giderek artması, buna karşılık ülkenin sahip olduğu enerji kaynaklarının sanayinin artan enerji ihtiyacını karşılamada yetersiz kalmasıdır. Uzmanlar, Türkiye'de birincil enerji kaynaklarının, özellikle de doğalgaz tüketiminin büyük bir hızla artacağını tahmin etmektedir. Dolayısıyla Türkiye enerji unsurunda yabancı ülkelerle işbirliği kurmak mecburiyetinde kalmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde enerji ihtiyacını dış kaynaklardan karşılamak durumunda kalan Türkiye bu amaçla Rusya ile işbirliğini geliştirmek istemektedir.Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde geçmişte olduğu gibi bundan sonraki süreçte de enerjinin büyük bir ağırlığı söz konusu olacağı beklenmektedir. Türkiye'nin payı ve önemi artan enerji talebi doğalgazdır ve doğalgaz ithalat anlaşmalarına göre 2020 yılına kadar Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yarısından fazlasını Rusya'dan karşılayacağı öngörülmektedir. Ancak Türkiye ve Rusya'nın Avrasya bölgesinin iki büyük ekonomik gücü olmasına ve karşılıklı ekonomik ilişkilerde son yıllarda kaydedilen olumlu gelişmelere rağmen, enerji alanındaki ilişkilerin bugün ulaşmış olduğu düzey, mevcut potansiyelin oldukça gerisindedir.
Özet (Çeviri)
There is a great potential of mutual cooperation between Turkey, with its high population growth rate and high development speed from one side and with the problem of scarce carbon resources from the other side and Russia, having one of the biggest carbon resources in the world and abundant capacity of energy production.Turkey is one of the European countries in which energy consumption has been increasing rapidly during the last years. The main reason of high consumption increase of energy in Turkey is that industrial production is growing very fast but energy resources are insufficient to satisfy the needs of industries. Experts estimate that consumption of primary energy resources in Turkey, especially consumption of natural gas will be increased rapidly. That is why, Turkey is obliged to collaborate with foreign countries for energy reasons. Being expected to meet its energy demands by outsourcing in the nearest future, Turkey wants to develop its cooperation with Russia.In the coming years the energy is estimated to play main role in economic relations between Turkey and Russia, as it always used to be in the past. Turkey has increasing needs of natural gas and according to contracts until 2020 it is estimated that Turkey will meet more than half of its natural gas demand by importing it from Russia. In spite of Turkey and Russia are the two major economic powers of the Eurasian region and positive developments which been recorded in the bilateral economic relations in recent years the level of cooperation been reached in the field of energy is still lower than its potential level.