The rebirth of Uzbekistan: politics, economy and society in the post-Soviet era
Özbekistan'ın yeniden doğuşu: Soviyet dönemi sonrasında siyaset, ekonomi ve toplum.
  1. Tez No: 780470
  2. Yazar: RESUL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOGDAN SZAJKOWSKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu tez Özbekistan'ın ve Özbekistan halklarının kapsamlı bir çalışması olup, Özbekistan'ın tarihini, siyasetini, ekonomisini, toplumunu, ülkenin dış politikasını ve uluslararası ilişkilerini anlatıyor. Bu çalışma altı bölümden oluşur. Birinci Bölüm, Özbekistan'da bir Soviyet Toplumunu üreten Soviyet Politikasının başarısızlıkların anlatır, araştırmanın temel amaçlarını belirtir, çalışmanın araştırma sorularını ve hipotezlerini açıklar. Konunun çalışmasında ve araştırılmasında uygulanan metodolojiyi anlatır ve hem çalışmanın, çalışılan alana yaptığı katkısını belirtir hem de çalışmanın sınırlılığını ifade eder. İkinci Bölüm, Özbekistan'ın ülke, tarih ve toplum çalışmasıdır: Birinci olarak, ülkenin genel coğrafyasını, iklimini, tarımını, su ve doğal kaynaklarını, enerji ve endüstri sektörlerini, dini inanç ve kültürlerini; çevre, ekoloji, iklimini ve kadının toplumdaki yerini anlatıyor. İkinci olrak, Özbekistan'ın tarihini üç aşamada özetliyor: a) Ülkenin uzak tarihinden 19. asırda Özbekistan'ın Ruslar tarafından işgaline kadar olan tarihini, b) Özbekistan'ın yakın tarihinden Soviyetler Birliğinin dağılmasına kadar olan dönemi, Sovyetler Birliğinin dağilmasını hizlandıran ve geri dönüşü olmayan bir yola getiren olaylara kısaca değindikten sonra, bağımsız yeni bir siyasi varlık olarak Özbekistan'ın doğuşunu anlatıyor. c) En yakın;- Soviyet sonrası tarihini. Üçüncü olarak,“Özbekler kimlerdir?”sorusunu cevaplandırmaya çalışır. Üçüncü Bölüm, Özbekistan'da yaşayan halkların toplumsal değişimlerini incelemeye ayrılmiştır. Bu bölüm iki kısımdan oluşur. Birinci kısım Özbekistan halklarının yaşadıkları toplumsal değişimleri dört aşamada anlatıyor: 1) Onların göçebe toplumu oldukları zamanı. 2) Onların Çarlık Rus işgali ve sonrasında Rus egemenliği altındaki dönemde yaaşadıkları toplumsal değişimleri. 3) Soviyet dönemindeki toplumsal mühendislik çalışmaları ve bunun sonuçlrını. 4) Soviyet sonrası dönemde yaşanan toplumsal değişimler ve sosyal mühendislik çalışmalarını inceliyor. Bu bölümün ikinci kısmı da Özbekistan'da yaşayan bütün etnik gurupları listeliyerek, onların yaşamlarını ve bu halkların biribirleriyle olan ilişkilerinin analizini yapan bir çalışmadır. Dördüncü Bölüm, Özbekistan'ın demokrasiye geçiş çalışmalarını inceliyor. Bu bölüm Özbekistan halkının bilinen bütün tarihi boyunca kendilerini yöneten rejim şekillerini referans göstererek bütün bu idare şekillerinin Özbekistan toplumu üzerinde bıraktıkları sosyal ve kültürel etkiler günümüz Özbek halkının Özbekistanda kendi demokrasi modelini geliştirmesi önünde büyük bir engel teşkil ettiklerini vurguluyor. Bu bağlamda, dördüncü bölüm Özbekistan Cumhurriyet'inde kurulmuş ve kurulmakta olan demokratik kurum ve kuruluşların analizini yapıp, ülkenin seçim sisteminin kısaca bir muhakemesini yapıyor. Bu bölümde ayrıca Özbekistan'daki siyasi partiler ve siyasi parti sistemi de inceleniyor. Beşinci Bölüm, Ülkenin Pazar Ekonomisi sistemine geçişini ele alıyor. Bu bölüm Özbekistan'ın, Sovyet Birliğinin dağılmasından sonraki makro-ekonomik performansını anlatırken, ülkenin Soviyetler Birliği dönemindeki ekonomik yapı, istihdam ve bürokratik yapısı ve bu yapının işleyiş biçiminin Sovyet dönemi sonrasındaki art etkilerine de kısaca değiniyor. Bu bölüm, ayrıca Özbekistan'ın ilk başlarda Rusya'nın önerdiği Rusya ile para (“Rouble zone”) birliğine girme arzusunu ve hemen peşınden de 'Rouble zone'a girmekten vazgeçip kendi milli para birimi olarak Syum'u tanıtıp kabul etmesi kararını da anlatıyor. Beşinci bölüm ayrıca Özbekistan'ın Pazar Ekonomisine geçiş için uygulamaya çalıştığı“Özbek Ekonomik Modeli”ni irdeleyerek Özbekistan Devlet Başkaninin, neden Pazar Ekonomisi sistemine birden bütünüyle geçmek için teredüt ettiğini açıklıyor. Bu bölüm ayrıca Özbek devletinin özelleştirme sürecini; Özbekistan'ın bağimsizliğini ilan edişinden günümüze kadarki süreçte Özbek devlet başkanlığının makro-ekonomik politikalarının başarılarını ve başarısılıklarını ve hükümetin ülkede yoksulluğa karşı takındığı tavır, uygulamaya çalıştığı çaba ve politikaları inceliyerek analizlerini yapıyor. Altıncı Bölüm, Özbekistan'ın dış politikasına ve uluslararası ilişkilerine adanmiştır. Bu bölüm iki kısıma ayrılmıştır. Birinci kısım Özbekistan'ın diş politikasını incelerken, ikinci kısım da ülkenin uluslararası ilişkilerini değerlendiriyor. Birinci kısım Özbekistan'ın Soviyet dönemindeki diş politikasına ve“dış ilişkilerine”değindikten sonra, Özbekistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinin hemen ardından hükümetin dış politika ve uluslararası ilişkiler alanlarında attığı ilk adımları, ülkenin diş politikasının oluşumunu şekillendiren ve dış politikasının ana prensiplerine ve öncelliklerine yön veren faktörleri belirtiyor. İkinci kısım ise, Özbekistan'ın Soviyet sonrası dış ilişkilerine odaklaniyor. Burda Özbekistan'ın, aşağıda sıraladiğim bölge ve ülkeler ile olan ilişkileri anlatıyor. • Orta Asya entegrasyonu kapsamı içerisinde komşu ülkeleri; • Eski Soviyet Bağimsiz Devletler Topluluğu; • Rusya; • Türk Dünyası ile olan ilişkiler kapsami içerisinden Turkiye; • Büyük Asya ülkeleri; Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Güney Kore ve Japonya; • Orta Doğu ülkeleri, başlıca Iran, Israil, Suudi Arabistan ve Mısır; • Avrupa Birliği, aynı zamanda Almanya, Fransa ve İngiltere ile olan ikili ilişkiler; • Amerika Birleşik Devletleri; • Önemli Uluslararasi Örgütler; Son Bölüm, çalışmanin sonucunun genel bir bakiş açısını vererek ilgili bölümlerin bulgularini biraray getirerek özetler. Yapılan araştırmanın ana argumanlarını biraraya getirerek ana fikirleri biribirine bağlayarak çalışmayi toparlar ve bu alanda gelecekte yapılması mümkün başka araştırma alan çalışmaları hakkında fikir verir. Ben bu çalışmanın, bu önemli Orta Asya ülkesi hakkında genel öğreni için kolaylıkla uaşabileceği bir şekilde bilgi çeşitliliğini sunacağına ve bu tezin Soviyet ve Soviyet sonrası dönemde Orta Asya çalışmalari için ders kitabı olarak başvurulacak önemli bir kaynak olarak kalacağına inanıyorum. Bu tez, aynı zamanda bu alana özel ilgisi olanlarin, alan çalışmasini ileri seviyelere taşımak isteyenler için ana kaynak olarak önemli ön bilgileri sağlayacaktır. Bununla birlikte sosyal bilimler dalında okuyan genel öğrenciler ve soviyet devri sonrası uluslararası ilişkiler alanında uzmanlaşacak sosyal bilimcilere Müslüman Orta Asya'nın kültür-değişim-gelenek-modernite ve modernleşme özellikleri hakkında bilgi edinmede yardımcı olacaktır. Resul Yalçin
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive study of Uzbekistan and its peoples. It examines the history, politics, economy, society, and the republic's foreign policy and external relations. The study is divided into six Chapters. Chapter One pinpoints the failures of the Soviet policy of producing a Soviet society in Uzbekistan; underlines the main aims of the research; explores its research questions and hypotheses; explains the methodology involved in the study of the subject matter, and presents both the contributions made by, and limitations of, the work. Chapter Two is a study of Uzbekistan, its history and people: firstly, it presents the country's geography; climate; Agriculture; water and natural resources; energy and industry; religions and cultures; environment and the status of women in Uzbekistan. Secondly, it summarizes Uzbekistan's history in three stages: (a) the ancient history of the country until the Russian occupation in the nineteenth century, (b) the modern history until the breakup of the Soviet Union, and traces briefly the events that led to the disintegration of the Soviet Union, and the emergence of Uzbekistan as an independent political entity. (c) the most recent;-Post-Soviet history. Thirdly, it attempts to answer the question of“who are the Uzbeks”. Chapter Three is devoted to Social transformation of the people of Uzbekistan. It comprises of two sections. Section one examines the social transformation of the people of Uzbekistan in four stages: firstly, their nomadic life; secondly, their transformation under the Tsarist Russian administration; thirdly, the transformation under the former Soviet rule; and the Post-Soviet transformation. Section two however, is a study of the minority groups and the inter-ethnic relations in Uzbekistan. Chapter Four examines the transformation to democracy in Uzbekistan. It gives references to the regimes which ruled the people of Uzbekistan throughout their known history and states the possible impact of these rules as a handicap for modern Uzbek society to develop its own model of democracy in the contemporary Uzbekistan. In light of this, Chapter four analyses the democratic institutions which has been established in the republic, and gives a brief account of the country's electoral system. It also studies the party system and the political parties in Uzbekistan. Chapter Five discusses the country's transition to a market economy. It gives a brief account of the republic's economic structure during the former Soviet Union, and its aftereffects, while stating the republic's macro-economic performance after the breakup of the union. Reference is given to Uzbekistan's initial desire to remain within a monetary union (the“rouble zone”) with the Russian Federation and its decision to leave the 'rouble zone' but introduce a national currency the Syum. This Chapter also examines the“Uzbek Economic Model”of transition and points out why the leadership is reluctant to introduce a full-scale market economy. It analyses the privatization process; success and the failures of the leadership's macro-economic policies since independence; and the government's policies in tackling the poverty in the country. Chapter Six is devoted to the Foreign Policy and External Relations of Uzbekistan. The chapter is divided into two sections. Section one studies Uzbek foreign policy, while section two is an assessment of the republic's external relations. The first section focuses on the republic's foreign policy and“external”relations during the Soviet era; states its initial steps, the factors that shaped its foreign policy and established the foreign policy principles and priorities after independence. Section two however, concentrates on the country's post-Soviet external relations. Here Uzbekistan's relations with the following regions and countries have been examined: • neighbouring states are discussed within the scope of the Central Asian integration process; • the Commonwealth of Independent States; • Russia; • the Turkic world are assessed in the context of its relations with the Turkish Republic; • the major Asian countries; China, India, Indonesia, Pakistan, South Korea and Japan; • the Middle Eastern countries, mainly Iran, Israel, Saudi Arabia and Egypt; • the European Union, as well as its bilateral relations with Germany, France and the United Kingdom; • the United States; • major international organizations; The last chapter concludes with a brief overview of what has been discussed, summarizes the findings of the respective chapters, ties together the main arguments of the research, and raises possible areas for future study. I believe that this study will offer a diversity of information for the general student in an easily accessible form about this increasingly important country of Central Asia and will be used as a text book for the Soviet and post-Soviet Central Asian studies; it will provide source materials for further study for those with a special interest in this field; and for social scientists in general, specializing in the post-Soviet affairs and will assist in acquiring knowledge of the specifics of the culture-change-tradition-modernity and modernization of the Muslim Central Asia. Resul Yalçin