Türk tarım sektöründe uygulanan sulama tekniklerinin ekonomiye etkileri ve Ege bölgesi uygulamaları
Effects of irrigation techniques applied in the agricultural sector in the economy in Turkey and applications in the Aegean region
  1. Tez No: 261894
  2. Yazar: ALİ RIZA ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmada Türkiye'de Tarım Sektöründe uygulanan sulama tekniklerinin ekonomideki rolü ele alınmıştır. Öncelikle ; tarımda sulamanın ne demek olduğu ve bilinçli sulamanın önemi belirtilip, mevcut sulama tekniklerinin tanımlaması yapılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'de Tarım Sektörünün genel yapısı incelenerek sulama faaliyetleri üzerinde durulduktan sonra, çalışma Ege Bölgesi'ndeki mevcut durum ve uygulamalar üzerinden pekiştirilmiştir. Son olarak da Ege Bölgesi'nde uygulanan sulama faaliyetlerinin mevcut durumunu yerinde inceleme ve ekonomik açıdan ele alma amaçlı üreticiye uygulanan anket çalışmasına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the irrigation techniques applied in the agricultural sector in the economy in Turkey. First, what the irrigation means and the importance of irrigation-consciousness in agriculture were indicated and then the existing definition of irrigation techniques was made. In this respect, after focusing on irrigation activities with an examination of the overall structure of agricultural sector in Turkey, the study has been reinforced over the current situation and applications in the Aegean region. Finally, a survey work, which has been applied to the manufacturer in order to have a take-site inspection of the current state of the Irrigation activities in the Aegean region and to consider it economically, was included.