Avrupa Birliği- eurocontrol sivil havacılık düzenlemeleri ve Türkiye'ye olası etkileri
The European Union- eurocontrol civil aviation regulations and feasible effects to Turkey
  1. Tez No: 262005
  2. Yazar: SALİH UYGAR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin sivil havacılıktan kaynaklanan çekinceleri hava sahasında bütünleşme hareketinin yavaş ilerlemesine neden olmuştur. Komisyon'un, 1996 yılında yayınladığı Beyaz Kitap hava sahasında bütünleşme hareketine katalizör olacak maddeleri içermektedir. Beyaz Kitap'ta yer alan hareket planı ile 1997'de 3'ncü liberalleşme paketi onaylanmış ve sivil havacılıkta Ortak Pazar kurulmuştur. Ekonomik alanda sağlanan bütünleşmeyi, teknik boyuta taşımak için 1997'de EUROCONTROL anlaşması revize edilerek imzalanmıştır. Bunun yanında AB 1999'da, hava sahasını politik sınırlardan ziyade, hava trafik akışının gereklerine göre yapılandırmak amacıyla çalışmalara başlamıştır. Komisyon, AB'nin havacılık kurallarını, 2004'te Tek Avrupa Hava Sahası (TAHS) yaklaşımıyla yeniden düzenlemiştir. Çalışmada Pan Avrupa politikalarının gökyüzündeki izdüşümü olan TAHS ve aynı zamanda Türkiye hava sahası üzerindeki etkileri tartışılmıştır.Tartışmaya geçmeden önce, sivil havacılığın uluslararası alandaki gelişimi ele alınmıştır. Bu bağlamda 1944 yılında imzalanan Şikago Konvansiyonu'nun, sivil havacılıkta ulus devlete, sistem içerisinde ekonomik, politik ve hukuki eşitlikler sağlayarak uluslararası rejim oluşturduğu belirtilmiştir. Daha sonra AB'nin, karşılıklı bağımlılık ağları oluşturarak, Şikago Rejimi içerisinde paradigma kayması niteliğindeki TAHS düzenlemelerine yer verilmiştir. Türkiye'nin, AB'nin karar alma mekanizmalarında yer almadığı sivil havacılık düzenlemesine dâhil olmasının sakıncaları irdelenmiştir.TAHS düzenlemelerinin etkilerinin tartışılmasından önce, çalışmada Türkiye'nin Şikago Rejimi içerisinde komşu coğrafyadaki GKRY ve Yunanistan ile hava sahası uyuşmazlıklarına değinilmiştir. Yunanistan'ın Ege hava sahasında, Şikago Rejimi içerisindeki konumundan memnuniyetsizliği, Türkiye ile hukuki, teknik ve askeri uyuşmazlık noktalarını yaratmasına neden olmuştur. Türkiye, Yunanistan'ın Şikago Rejimi'ni tek taraflı ihlal ettiği noktaları ICAO nezdinde tanımadığını belirtmiştir. Dış politikasında, diplomasinin tıkandığı Türk- Yunan hava sahası sorunlarında, Yunanistan'ın ihlal ettiği noktalarda eğitim uçuşları icra ederek de facto tanımadığını belirtmeye çalışmaktadır. Yunanistan ise ulusal düzenlemelerine meşruiyet kazandırmak amacıyla, Türkiye'nin eğitim uçuşlarını sert güç unsurlarıyla önleme yoluna giderek caydırma politikası gütmektedir. Doğu Akdeniz'de ise GKRY'nin, Lefkoşe FIR'ın tek yetkilisi olduğu yönündeki tutumu, KKTC'nin kontrolündeki Ercan tavsiyeli hava sahasında sıkıntılar doğurmaktadır.Şikago Rejimi içerisinde uyuşmazlık yaşayan taraflar, TAHS düzenlemeleriyle AB zemini içerisinde karşı karşıya gelmiştirler. TAHS düzenlemeleri taraflar arasında yaşanan uyuşmazlık noktalarını kapsamaktadır. Türkiye'nin tam üyelik müzakere sürecine, Yunanistan'ın meşruiyet kazandırmaya çalıştığı Şikago ihlalleri, AB'nin sessiz disiplin gücü kapsamında dâhil edilmiştir. Böylece Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan hukuki, teknik ve askeri argümanlar içeren uyuşmazlıklar, siyasi bir kriter olarak Türkiye'nin müzakere sürecine dahil olmuştur. Doğal olarak, Türk- Yunan uyuşmazlıkları da bir paradigma kayması sürecine girmiştir.Türkiye'nin ucu açık, sonucu önceden belli olmayan tam üyelik müzakere sürecinde, uymakla yükümlü olduğu müktesebatın ulaştırma faslı kapalıdır. Bu nedenle TAHS'ın bulunduğu fasılda, hukuki yükümlülük altına girmemiştir. 1997 Uluslararası EUROCONTROL anlaşmasına da KKTC nedeniyle çekince koymuştur. Fakat AB ile 25 Mart 2010'da GKRY'ne hava sahası ve limanlarını açması sonucu taşıyabilecek Yatay Anlaşma'yı parafe etmiştir. Bunun yanında yine Türkiye- KKTC- GKRY ile yaşanan muhabere eksikliği sorununu kapsayan uçuş emniyeti anlaşmasını EASA ile 7 Temmuz 2009 tarihinde imzalamıştır. Türkiye anlaşmalarla, teknik ve ekonomik konular üzerinden AB'nin hukuki yükümlülüğü altına girmiştir. Böylece muhabere eksikliği bağlamında, Türkiye ile GKRY arasında teknik bir protokolün imzalanması gerekebilir. Bu Türkiye'nin GKRY'ni tanımasını, diğer taraftan KKTC'nin sistemden izolasyonunun yolunu açabilecektir. Çalışmada, AB- EUROCONTROL sivil havacılık düzenlemelerinin Türkiye'ye etkileri, hava sahasındaki tezlerinden olumsuz değişikler yaşadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union member states reservations regarding civil aviation have resulted gradual progress of integration acts in air space. The White Paper, published in 1996 by the Commission, includes the path that performs as a catalysts of the intergration acts in air space. Via the action plan included in the White Paper, the third liberalization package was approved and the Singel Market in civil aviation was established. EUROCONTROL Revised Treaty was ratified in 1997 in order to extend the integration from economic to technical ground. Besides, The EU started taking actions in order to configure the air space according to the necessities of air traffic flow rather than political boundaries. The Commission rearranged the EU?s aviation rules with the approach of Single European Sky in 2004. This paper discusses the Single European Sky as a projection of Pan European policies in terms of sky as well as its effects on Turkey?s air space.Before the discussion part of subject, the development of civil aviation in international domain is evaluated. In this respect, it is stated that the 1944 Chicago Convention, constituted an international regime by providing the nation state with economic, political and legal equivalences within the system in civil aviation. Afterwards, the regulations regarding Single European Sky qua a paradigm shift within Chicago Regime and which are constituted by the EU?s forming reciprocal dependence networks are mentioned. In spite of its exculision from EU?s decision making mechanisms disadvantages, regarding Turkey?s inclusion within civil aviation regulations in spite of its exclusion are analyzed.Before the effects of SES regulations are discussed, Turkey?s conflicts regarding the air space with Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus and Greece within Chicago Regime are mentioned. Greece?s dissatisfied situation within Chicago Regime in terms of Aegean air space, has resulted in legal, technical and military conflicts. Turkey stated that it did not defeat the provision of the particulars, rather Greece violated within Chicago Regime unilaterally. Moreover, Turkey tried to mention that it defeated the provision of Chicago violation de facto by performing trainig flights in the zones where Greece made violations. The attitudes of Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus in Eastern Mediterranean stating that it has been the only authority in ?Nicosia FIR?. FIR have created difficulties in the Ercan Advisory Air Space controlled by Turkish Republic of Northern Cyprus.The parties who have had conflicts within Chicago Regime, have come up against on the EU base by SES regulations. The SES regulations involve the conflict particulars between parties. The violations of Chicago which Greece tries to legalize in Turkey?s EU membership negotiation process are included within the context of EU?s ?silent discipline power?. Thereby, the conflicts covering legal, technical and military arguments between Turkey and Greece are included in Turkey?s negotiation process as a political criteria. Inherently, the Turkish- Greek conflicts have come in a paradigm shift process.The transportation part of the acquis which Turkey is liable to agree within its open ended membership negotiation process is closed. Because of this, the part regarding SES has not assume legal liability. Moreover it put reservation in 1997 International Revised EUROCONTROL Convention because of Turkish Republic of Northern Cyprus. However, Turkey put initials in the horizontal agreement with the EU which may result in opening its air space and ports to Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus in 25 March 2010. In addition to this, it signed the flight safety agreement which involves the ?lack of communications? conflict among Turkey- Turkish Republic of Northern Cyprus- Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus with EASA in 7 July 2009. Turkey assumed legal obligations of EU with the agreements within technical and economic issues. Thus, a technical protocol between Turkey and Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus is anticipated to be signed in terms of ?lack of communication?. This may result in Turkey?s recognition of Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus as well as the isolation of Turkish Republic of Northern Cyprus from the international system. This study exerts that the effects of EU-EUROCONTROL civil aviation regulations on Turkey result in cynical changes in its national interests regarding the air space.