Güzel sanatlar ve spor liselerinin müzik bölümlerinin 12. sınıf batı müziği koro eğitimi öğretim programının uygulanabilirliği hakkında öğretmen görüşleri
Teachers' opinions about applicability of 12th western music choir education curriculum in music department of fine arts and sports high school
- Tez No: 262019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin kuruluşundangünümüze kadar, müzik bölümü programında yer alan koro eğitimi programıincelemek ve uygulanan son koro dersi öğretim programı olan 12. sınıf Batı MüziğiKoro Eğitimi dersi öğretim programının uygulanabilirliği hakkında öğretmengörüşlerini belirlemektir. Bu belirleme ile öğretim programının uygulamadaöğretmenler açısından olumlu ve olumsuz yönlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın yürütülmesinde, betimsel araştırma modeli uygulanmıştır.Betimsel araştırmada kullanılan örneklem belirlenirken, araştırma evreni olan koroöğretmeni bulunan Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin sayısı 33 olarak tespit edilmişve örneklem olarak evreni niteleyen sayının üçte biri alınmıştır. Evren olarakbelirlenen okullar random tekniği ile tespit edilmiştir.Araştırmada ele alınan problemlere ilişkin veriler anket tekniği kullanılarakelde edilmiştir. Veri toplama aracı 46 sorudan oluşmaktadır ve güvenirlik katsayısı(Cronbach Alpha) ,87 olarak bulunmuştur. Veri toplama aracı bizzat araştırmacıtarafından uygulanarak verilere ulaşılmış, değerlendirilme aşamasından sonrabulgular raporlaştırılmıştır. İstatistiksel çözümlemeler için SPSS 11.5 paket programıiçerisindeki betimsel istatistiksel çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştırAraştırmada sonuç olarak 12. sınıf Batı Müziği Koro Eğitimi dersi öğretimprogramının uygulanabilirliği hakkında; programdaki tanımlar, kavramlar, ilke veaçıklamalar, öğrenci merkezli yapılandırma, genel amaçlar, ölçme ve değerlendirmeile ünitelerin niteliği açısından programın yeterli olmadığı görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse the chorus teaching curriculumwhich is involved in Music Department curriculum and to determine the teachers?opinions about the feasibility of the teaching programme of the European MusicChorus Education lesson of Grade 12 which is applied as the last chorus lessonteaching programme since the establishment of High School of Fine Arts and Sports.With this determination, it has thought to establish the negative and positive parts ofthe teaching programme for the teachers.During the application of the research, descriptive research model wasapplied. While the examples used in the descriptive research were being determined,the High Schools of Fine Arts and Sports where the chorus teachers worked weretaken as the research field and their numbers were established as 33 and the one-thirdof the numbers of the research field was examined as the research field wereestablished by using the random technique.The data belonging to problems which were examined in the research wasobtained by using the survey technique. The survey includes 46 question and thecoefficient of the reliability (Cronbach Alpha), was found as 87. It was reached to thedata with the survey which was applied by the evaluation. For the statistical analysis,descriptive statistical analysis techniques which were placed in SPSS 11,5 packageprogramme were used.As a result of the research about the feasibility of the teaching programme ofMusic Chorus Education of Grade 12, it has been reached to the opinion that theprogramme isn?t has sufficient in the means of the quality of the units , the definition,the concepts , the principles and the description , student centered education , generalpurpose and testing and evaluation.