20. yüzyıl sonundan günümüze çağdaş sanatta toplumsal bellek etkileşimleri
Interaction between social memory and contemporary art today since late 20th century
  1. Tez No: 262106
  2. Yazar: ELÇİN POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RIFAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı yakın dönem dünya sanatından bazı örnekler üzerinden sanatın kişisel ve kültürel bellekle olan ilişkisinin incelenmesidir. Yeni teknolojilerin ve politik düzenlerin meydana çıktığı günümüz dünyasında artık yeni zamansallık anlayışları hâkimdir, fakat geleceğe dair ilerlemeci ve umut dolu inanç günümüzde yerini bir zaman algısı krizine bırakmış, bu krizde ise belleğe ve anımsamaya yönelik ilgi artmıştır. Tezde bu ilginin sanat pratikleri ile bir ilişkisinin olup olmadığı, varsa da sanatta ne gibi alternatif temsil biçimleri oluşturduğu araştırılmıştır. Sanatta kişisel anlatıların bellekle olan ilişkisi, kültürel hafızanın ve travmatik deneyimlerin çeşitli sanatçıların işlerini nasıl biçimlendirdiği ve son olarak da kamusal alan anıtlarında ortaya çıkan yeni anlayışlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between art and personal and cultural memory through some examples from the recent world art. In today?s world in which new technologies and politic regimes have emerged, new conceptions of temporality are dominant. But at the same time, the progressive and promising faith in future was replaced by a crisis of time perception, and with the emergence of this crisis, interest in memory and remembrance has increased. In this thesis, the following issues are examined: whether there is any relationship between this interest in memory and remembrance and various art practices, and if so, how this relationship has constituted alternative representation styles. Relationship between personal narratives and memory in art, how cultural memory and traumatic experiences shaped various artists? works, and finally new perspectives in public memorials are examined.