Mizah teorileri ve mizah teorilerine göre Nasreddin Hoca fıkralarının tahlili
Humor theories and the analyze of Nasreddin Hodja's anecdotes according to humor thories
  1. Tez No: 262134
  2. Yazar: ZÜLFİKAR BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Tezimizin konusunu, Türk dünyasında zincirleme bir çoğalma ve zenginleşmeyle fıkraları yayılan Nasreddin Hoca?nın fıkralarındaki mizah unsuru oluşturmaktadır. Bunun cevabını bulabilmek için günümüzde bütün dünyada insanların nelere güldüğünü açıklamaya çalışan görüşleri inceleyip Nasreddin Hoca fıkralarının bu görüşlerden nerelere yerleşebilir sorusuna cevap aramaya çalıştık.Ayrıca mizah konusunda çokça münakaşa edilen yeni teorilerden ve bu teorilerle Nasreddin Hoca fıkralarının nasıl tahlil edilebileceği hususunda görüşlerimizi dile getirdik. Özellikle bu teoriler içinde en çok taraftar bulan ve gerçekten gülme ve mizah konusunda oldukça geniş ufuklar açan Üstünlük Teorisi, Uyumsuzluk (zıtlık) Teorisi, Rahatlama Teorisi çalışmamızda kullandığımız teoriler olmuştur.Tezimizde Nasreddin Hoca fıkraları tipine uygun olduğunu düşündüğümüz 444 fıkra metnini kullandık.Bizim için fıkra metninin kendisi incelemede esas kaynak olmuştur. Önemli olan fıkra metinlerindeki komik unsur ve sonrasında bu metinlerde hangilerinin hangi teoriye göre tahlil edileceği meselesidir.
Özet (Çeviri)
Theme of our dissertation is the humor factor in Nasreddin Hodja jokes which outspreaded in Turkish societies with a chaining effect for almost 500 years. In order to find the appropriate basis for our thesis, we searched for the views trying to explain the things that people laugh at and therefore place Nasreddin Hodja jokes among those views.We also mentioned our views about widely argued new theories on humor and how to analyze Nasreddin Hodja jokes with these new theories. We used three theories in our study which are mostly supported and open up new aspects about laughing and humor; Theory of Advantage, Theory of Contrast and Theory of Relaxation.We used 444 joke texts in our study which we believe that they are suitable to Nasreddin Hodja jokes.Joke text itself has been the real source for our analysis. Main issues are the funny factors in the joke texts and then more important is to determine the most appropriate theory to analyze the joke texts.