Hüseyin Cavid ve Özker Yaşın'ın eserlerinde milli duygular
National feelings in the poetry of Huseyin Cavid and Ozker Yasin
  1. Tez No: 262133
  2. Yazar: MUSTAFA YENİASIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Edebiyat, hem sosyal bir araç olan dili kullandığı, hem de toplumların tarih boyunca yaşamış olduğu çeşitli olaylardan beslendiği için sosyal bir kurumdur. Toplumları yönlendiren birçok şair ve yazarda, sosyal içerikli eserler görmek mümkündür.Kıbrıs ve Azerbaycan Türkleri tarihî süreç içerisinde oldukça uzun bir süre bağımsızlık mücadelesi vermişler pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kalmışlardır. Doğal olarak, daha çok toplumcu bir çizgide ilerleyen Kıbrıs Türk edebiyatı ve Azerbaycan edebiyatı yaşanan bu olaylardan büyük ölçüde etkilenmiş, her iki sahada da şair ve yazarlar yaşanan olayları edebî eserlere yansıtarak, gelecek kuşakların millî şuur sahibi olmalarında önemli rol üstlenmişlerdir.Bu anlamda sözü edilen sanatçılardan olan Özker Yaşın ve Hüseyin Cavid, özellikle millî tavır ve hassasiyetleri ile sahalarında öne çıkmış iki önemli isimdir.Özker Yaşın ve Hüseyin Cavid'in eserlerini inceldiğimiz zaman, Türk tarihine, kültürüne ve edebiyatına ait birçok unsurla karşılaşırız. Yaşın ve Cavid, tarihe kaynaklık eden eserlerinde, Türklerin geleneklerine, göreneklerine, âdetlerine ve ahlakî değerlerine yer vererek; aynı zamanda gelecek kuşakların eğitimi konusunda da katkıda bulunmuşlardır.Biz, bu araştırmada, Özker Yaşın ve Hüseyin Cavid'in eserlerinde ortak bir payda olarak karşımıza çıkan Türk tarihi, Türk edebiyatı ve Türk kültürüne ait bakış açılarını ortaya koymaya çalıştık; karşılaştırma yaparak bu konudaki benzer ve farklılıkları tespit etmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Literature is a social establishment because it uses the language which is a social tool and feeds on various events that communities have had experienced throughout the history. To see works with social contents in many poets and writers who orient communities is possible.Cypriot and Azerbaijani Turks have long struggled for independence and faced with a number of distresses in this historical period. Naturally, the Cypriot Turkish and Azerbaijani literatures, which rather proceed on a socialist line, were significantly influenced by these experiences and the poets and authors in both fields have played an important role in prospective generations to gain a national consciousness by reflecting events experienced in their literal works.In this sense among the artists mentioned, Özker Yaşın and Hüseyin Cavid are the two prominent names, especially by their national attitude and sensitivity.When we examine the works by Özker Yaşın and Hüseyin Cavid, we encounter a number of elements related to Turkish literature, history and culture. Yaşın and Cavid have contributed to the education of prospective generations by giving place for Turkish traditions, customs, behaviors and moral values in their resource works.In this research we attempted to put forth the viewpoints related to Turkish history, Turkish literature and Turkish culture which appear as a common denominator in the work of Özker Yaşın and Hüseyin Cavid and tried to determine the similarities and differences in this regard by making comparisons.