Characteristics of EFL teachers leading to positive language learning behaviors in students
Öğrencilerde olumlu yabancı dil öğrenme davranışlarının oluşumunu sağlayan öğretmen özellikleri
- Tez No: 262342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, eğitimde kaliteyi arttırmada öğretmenin liderlik rolü üzerinde durularak, öğrencilerin kendilerinde olumlu yabancı dil öğrenme alışkanlıklarının oluşumunu sağlayan öğretmenlerde görmek istedikleri en önemli özelliklerin neler olduğunun ve bu özelliklerin önceden belirlenmiş olan kategorilerden hangilerine dahil olup olmadığının bulunması amaçlanmıştır.Alanyazında bu amaca tam olarak hizmet edebilecek bir sormaca bulunamadığından, olumlu öğrenme davranışları kazandırdığı düşünülen lider öğretmen özellikleri, öğrenci görüşleri alınarak ve ilgili yazın taranarak belirlenmiş ve dört farklı kategoriye ayrılan bu özelliklerden, öğrencilere göre en önemli olduğu düşünülen kategoriyi bulmayı amaçlayan bir sormaca geliştirilmiştir.Bu sormaca, 2008-2009 bahar yarıyılı sonunda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda 11 farklı sınıftaki 303 öğrenciye uygulanmıştır. Sormacadaki her bir madde, öğretmenlerin `kişilik özellikleri', `fiziksel özellikleri', `mesleki bilgisi' ve `alan bilgisi' ile ilgili ifadeler ve seçilen her bir ifade için `ÇÜNKÜ' ile başlayan ve katılımcıların tamamlaması beklenen bir cümle içermektedir.Veriler, belli bir ifadeyi seçen katılımcıların sıklık ve yüzdeleri hesaplanarak analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin seçtikleri özellikleri niçin aynı maddedeki diğer ifadelerden daha önemli gördüklerine dair yaptıkları açıklamalarda en fazla üzerinde durulan fikir ve kavramlar belirlenmiş, sıklıklarına göre analiz edilip değerlendirilmiştir.Öğrencilerin yabancı dil öğretmenlerinde görmek istedikleri özelliklerin analizi, `kişilik özellikleri'nin öğrencilerin çoğunluğu tarafından en önemli özellik grubu olarak görüldüğünü ve bunu sırasıyla `mesleki bilgi', `alan bilgisi' ve `fiziksel özellikler' ile ilgili ifadelerin takip ettiği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, öğrencilerin yaptıkları seçimlerin sebeplerini açıklamaları beklenen ifadede, özellikle öğretmenlerin öğrenci motivasyonunu arttırmadaki rolü, öğrenme ortamında öğrencilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan bu ortama ait özellikler, öğrenme sürecinde öğrencilerin başa çıkmak zorunda oldukları bazı temel meseleler, maruz kaldıkları girdinin nitelikleri ve öğretmen-öğrenci ilişkilerinin önemi, temel noktalar olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar dikkate alınarak bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration the role of teachers? leader characteristics in enhancing quality in education, this study aimed to identify what students think the most important characteristics of teachers who enable them to develop positive language learning behaviors are. Finding out whether these traits fall into a particular category or not was also aimed.Due to the lack of a questionnaire directly serving this purpose, a questionnaire including some characteristics of leader teachers helping students develop positive language learning behaviors was constructed for this study. In determining the items in the questionnaire, a group of students? responses to an open-ended question and the review of the related literature were used as the main sources. This questionnaire aimed to find out the most significant category of teacher traits in students? opinion and the reasons why they thought the statements they chose were more important than the others in a particular item.This questionnaire was administered at the end of 2008-2009 spring semester to 303 students in 11 different classrooms at Anadolu University School of Foreign Languages. Each item in the questionnaire included statements belonging to the categories of `personal characteristics?, `physical characteristics?, `pedagogical knowledge? and `field knowledge?. Each item also included a sentence beginning with `BECAUSE? and the participants were expected to complete these sentences to justify their choices.The data were analyzed by calculating the frequencies and percentages of the respondents? choices. Besides, students? explanations concerning why they chose a particular statement as more important than the other statements in a particular item were divided into idea units and they were analyzed and evaluated according to their frequency.The analysis of the data gathered indicated that `personal characteristics? of teachers enabling their students to develop positive language learning behaviors were chosen as the most important group of teacher traits by the majority of students. The statements related to their `pedagogical knowledge?, `field knowledge? and `physical characteristics? respectively follow the ones concerning `personal characteristics? in order of importance. Additionally, in the part in which students are expected to provide explanations regarding their choices, the main points students mostly focused on were the significance of the role of teachers in enhancing student motivation, characteristics of the learning environment which enable them to feel comfortable, some basic issues learners have to deal with during the learning process, the quality of the input they are exposed to and the importance of the quality of student-teacher relationships. After these main points were discussed one by one, some implications were also made in the light of these results.