Çatalhöyük İST alanı bitki kalıntılarının yerleşme genelinde değerlendirilmesi
Interpretations of plant remains from Çatalhöyük- IST Area
  1. Tez No: 262572
  2. Yazar: MÜGE ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çatalhöyük Neolitik yerleşmesinde, İST (İstanbul) Alanı'nda bulunan Çanak Çömlekli Neolitiğin geç evrelerine tarihlenen alanda ortaya çıkarılan arkeobotanik örneklerin incelendiği bu çalışmada, örneklerin bileşimlerindeki farklılıklar ve çeşitli arkeolojik bağlamlardaki dağılımları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, istatistiksel analizlere tabi tutulan örnekler içerisinde temsil edilen tarıma alınmış ve alınmamış çeşitli bitki türlerinin ekonomik ve kültürel önemleri yerleşme genelinde yapılmış daha önceki arkeobotanik çalışmalar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, yerleşme içerisinde tarım yöntemleri, ekin tercihleri, bitki öğelerinin farklı kullanım alanları gibi arkeobotanik bilim dalının ele aldığı çeşitli konular üzerinde durularak, yerleşme geneli için öngörülen tarım ve tarımla ilişkili mevcut verilere katkı sağlayacak sonuçlara ulaşmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the purpose of the study, archaeobotanical samples deriving from the late phases of Pottery Neolithic exposed in İST (İstanbul) Area at Neolithic Çatalhöyük were analysed. Archaeobotanical results were examined in order to define their compositional variations and the differences between their archaeological contexts. Consequently, domesticated and wild plants in the samples were identified and subjected to analysis for the purpose of interpreting their economic and cultural roles in relation to the previous archaeobotanical works took place at the site. This study aimed to contribute to the current knowledge of agriculture at the site by emphasizing the subjects such as crop husbandry practices, differences in crop choices, and different use of various plant remains in the settlement.