Beş faktörlü kişilik özellikleri ve cinsiyet rollerinin üniversite alan seçimi ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation on relationships between university field preference and five factor personality traits with sex roles
  1. Tez No: 262573
  2. Yazar: PERVİZ ALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı cinsiyetin, kişiliğin ve cinsiyet rollerinin üniversite eğitimi için alan seçiminde etkili olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi'nin sekiz fakültesinde ve Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde okuyan birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilerin kişilik özellikleri Beş Faktör Kişilik Envanteri ile cinsiyet rollerine dair algıları ise Bem Cinsiyet Rolü envanteri ile ölçülmüştür. Bulgularda, kız öğrencilerin daha çok Edebiyat Fakültesini, erkek öğrencilerin ise İşletme ve İktisat fakültelerini tercih ettikleri görülmüştür. Cinsiyet rollerine göre öğrencilerin seçtikleri fakültelere bakıldığında erkeksi öğrencilerin en fazla İşletme ve İktisat fakültelerini, kadınsı öğrencilerin Edebiyat Fakültesini, androjen öğrencilerin İletişim Fakültesini, belirsiz öğrencilerin ise Fen Fakültesini tercih ettikleri bulunmuştur. Kişilik boyutlarına bakıldığında ise Tıp Fakültesi öğrencilerinin sorumlu, Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin ise sorumluluk ve deneyime açıklık açısından düşük puan aldıkları görülmüştür. Elde edilen bulgular, öğrencilerin okudukları fakültelere göre kişilik ve cinsiyet rolleri bakımından farklılaştığını göstermekte, bu da üniversite eğitimi öncesinde meslek seçimi aşamasında kişiliğin ve cinsiyet rollerinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether gender, personality and sex roles have effect on field preference for university education. The sample of this study is consists of first year students from ten faculties of Istanbul University and Psychology Department of Maltepe University. Personality traits of students are measured by Five Factor Personality Inventory and their perception of sex roles are measured by Bem Sex Roles Inventory. Results show that female students mostly prefer Faculty of Letters, whereas male students prefer Administration and Economy faculties. According to sex roles, masculine students mostly prefer Administration and Economy faculties, feminine students prefer Faculty of Letters, androgen students prefer Faculty of Communication and finally undifferentiated students prefer Faculty of Science. Regarding personality, students of Faculty of Medicine are most conscientious and students of Faculty of Dentistry are less open to experience. These results show that students from distinct faculties differentiate from each other in terms of personality and sex roles. Therefore, considering personality and sex roles at the stage of vocation choice is crucial.