Oman's foreign policy between 1970-2008
Oman?ın 1970-2008 yılları arasındaki dış politikası
  1. Tez No: 262600
  2. Yazar: EMİN AKSEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, Oman'ın 1970-2008 yılları arasındaki dış politikası incelenmektedir. Tezin ana sorusu Oman dış politikasının ana karakteristiklerinin neler olduğudur. Oman'ın dış politikasının ana karakteristiklerinin tanımlanabilmesi amacıyla Oman'ın iç, bölgesel ve uluslararası çevrelerini incelemek suretiyle Oman dış politikasını belirleyen unsurlar analiz edilmiştir. Bir diğer ifadeyle, Sözkonusu üç çevrenin Oman'ın dış politika kavrayış, davranış ve kararları üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Oman'ın dış politikası incelenirken, Körfez'in en etkili bölgesel gücü İran'a yönelik dış politikasına özel önem verilmiştir. Oman'ın İran'a yönelik dış politikasının, Oman'ın anılan üç çevrenin getirdiği fırsat ve sınırlamaları nasıl dengelediğine ilişkin en açıklayıcı örnek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Oman?s foreign policy between 1970 and 2008 is examined. The main question of this thesis is what the main characteristics of Oman?s foreign policy are. In order to identify the main characteristics of Oman?s foreign policy its determinants are analyzed by looking at its three interacting environments: domestic, regional and international. In other words, the impacts of these three environments on Oman?s foreign policy conceptions, behaviors and decisions are discussed. While examining Oman?s foreign policy, special attention is exerted to its foreign policy towards Iran which is the most influential regional power in the Gulf. It is observed that Oman?s foreign policy towards Iran is the best telling example of how Oman balances the benefits and constraints of the three environments.