Türkiye'de namus adına işlenen cinayetler: Mücadele ve kazanımlar KAMER örneği
Killings in the name of honour in Turkey: Struggle and gains KAMER case
  1. Tez No: 262776
  2. Yazar: ÖZGE ÜNKAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada kadına yönelik şiddet ve bu şiddetin en uç noktadaki tezahürü olan namus adına işlenen cinayetler konularına değinilmiştir. Türkiye'de kadına yönelik şiddete karşı oluşan mücadeleler ve bu mücadele sonucu edinilen kazanımlara değinilen bu çalışmada, namus adı altında işlenen cinayetlerin önlenebilmesi için kalıcı çözümler üretebilmenin mümkün olabileceğini gösteren bir örnek olan KAMER incelenmiştir. KAMER, namus adına işlenen cinayetlerin sıklıkla gündeme geldiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde aktif olarak çalışmalarını sürdürmekte olan ve bağımsız örgütlenen bir kadın kuruluşudur. Ayrıca gerçekleştirdiği projelerle namus kisvesi altında işlenmesi muhtemel cinayetleri engellemek üzere kalıcı çözümler üretmenin yanı sıra toplumda bu konuda bir bilinç uyandırmakta, resmi kurumlar ile kadın kuruluşlarının işbirliği içinde ortak çalışmalar yürütmelerini sağlamaktadır.KAMER, projelerinde, kadına yönelik şiddet evrensel bir sorun olsa da bu şiddetin niteliğinin ve niceliğinin ülkeler, kültür, bölge ve geleneklere göre değiştiğinin vurgulanması, çözüm aşamasında ise yerel özelliklerin göz önünde bulundurularak yerel mekanizmaların etkin olarak çözüme katılmasını sağlamayı hedef olarak koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about domestic violence against women and honour crimes as the most extreme reflection of violence against women. In this study, KA-MER has been researched, as an example which shows it is possible to develop permanent methods to prevent killings commited under the name of honor. KAMER is an operative, independent women organization which is actively working in Eastern and Southeastern Anatolia where honor killings frequently occur. KAMER generates permanent solutions for preventing killings commited under the guise of honor, besides makes people conscious of honor killings and provides comunication and collaboration between public associations and women institutions.In the projects KAMER puts stress on that; although violence against women is a universal problem, it is neccessary to underscore the facts that such violence varies in terms of quantity and quality according to country, region, culture and traditions; that local characteristics must be taken into consideration when trying to generate solutions; and that local mechanisms need to be active participants in effecting solutions.