İktisadi büyüme-gelir dağılımı ilişkisi:Türkiye örneği
Economic growth-income distribution relationship The case of Turkey
- Tez No: 262895
 - Danışmanlar: PROF. DR. EROL İYİBOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada iktisadi büyüme ve gelir dağılımı arasındaki ilişkisi, öncelikli olarak teorik planda incelenerek daha sonra Türkiye ekonomisi için büyüme-gelir dağılımı ilişkisinin nasıl gerçekleştiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Teorik olarak iktisadi büyümenin gelir dağılımını; gelir dağılımının durumundaki değişmelerin de iktisadi büyüme performansını etkileyebileceği çeşitli kanallardan söz etmek mümkündür. Politik ekonomi kanalı, kredi piyasaları kanalı, dış ticaret, kurumsal ve tarihi faktörler bunlar arasında sayılabilir. Ancak Türkiye ekonomisi için yapılan uygulama büyüme ve gelir dağılımı arasındaki nedenselliğin, gelir dağılımından büyümeye doğru değil de, büyümeden gelir dağılımına doğru olduğunu göstermektedir. Yine yapılan uygulama sonucunda büyüme-gelir dağılımı ilişkisiyle ilgili olarak Kuznets hipotezine uygun sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study about the relationship between economic growth and income distribution, it is aimed to investigate the relationship firstly on a theoretical level and than reach some conclusions as to how the relationship manifests in the Turkish economy. Theoretically, it is possible to mention some channels by which changes in the situation of income distribution affects economic growth; and by which economic growth affects income distribution.Political economy channel, credit market channel, freign trade, institutional and historical factors are among these. However, the application done fort he Turkish economy, demonstrartes that the casuality between economic growth and income distribution is from economic growth toward income distribution; not the other direction. Also, results that are consistent with the Kuznets? hypothesis are reached concerning the growth-income distribution relationship.