Uluslararası piyasalarda yeni finansal mimari ve bunun Türk bankacılık sektörüne etkileri
New financial architecture in international markets and its effects on Turkish banking sector
- Tez No: 262922
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
2007 yılında ABD'de subprime mortgage krizi olarak başlayan 2008 yılında küresel finans krizi şeklini alan içinde mevcut krizin etkileri hala devam etmektedir. Son krizlerin ardından, krizin yaratmış olduğu olumsuz koşullardan çıkabilmek ve gelecekte olası bir krizin yaşanmaması için uluslararası kuruluşlar, uluslararası yeni finansal mimariyi oluşturmak için bir dizi girişim başlatmış ve bu kuruluşların çabaları halen devam etmektedir. Bu tez çalışmasında son zamanların en çok üzerinde konuşulduğu yeni finansal mimari ve bunun Türk bankacılık sektörüne etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of the current crisis which started in 2007 as a subprime mortgage crisis in the USA and in 2008, becoming a global financial crisis, has been continuing. In the wake of recent crises, in order to recover from the adverse conditions that crisis have created and to overcome possible future crises, the international institutions have embarked on a range of initiatives to create a new financial architecture. In this thesis, recently the most popular subject financial architecture and its effects on Turkish banking sector is analyzed.