Vergi Hukukunda mücbir sebepler
Force majeure in Tax Law
  1. Tez No: 262921
  2. Yazar: ONUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz de bir takım doğal afetlere maruz kalmakta ve bu afetlerden zarar gören gerçek ve tüzel kişi mükelleflerin ne yapmaları gerektiği önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vergi yükümlülüğünü yerine getirmeyi imkansız hale sokan bu gibi olgular, mücbir sebep olarak nitelenmektedir. Çalışmamızda, teori ve pratikte mücbir sebeplerin şartlarına, kimler için geçerli olduğuna, hangi konularda uygulanabileceğine ve ortaya çıkan problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğine yönelik sorunlar araştırılmıştır. Bu kapsamda, vergi ödevlilerinin mücbir sebeplerle karşı karşıya kaldıklarında mazeret niteliği taşıyan bu sebepleri idareye karşı ne şekilde ileri sürmeleri ve ispatlamaları gerektiği de araştırmamıza yön vermiştir.Araştırma yöntemi olarak, belgesel tarama yöntemi kullanılmış, kitap ve makale taraması yapılmıştır. Maliye Bakanlığı tebliğleri, özelgeleri ve Danıştay başta olmak üzere yargı organlarının kararlarından yararlanılmıştır. Ayrıca ihtiyaç duyulan bilgilerin bir kısmı da raporlar ve sempozyumlar doğrultusunda elde edilmiştir.Çalışmada, Mücbir Sebepler müessesesi ele alınmış, mücbir sebep müessesinin getiriliş amacı, Türk Vergi Hukukunda mücbir sebep halleri ve mücbir sebep hallerinin hukuk düzeni içindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerilerinden bahsedilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it happens in all over the world, our country is exposed to some kinds of naturel disasters and it comes out as an important matter what the tax?payers damged from these disasters need to do. These kinds of facts that make it impossible for tax payers are described as force majeure . İn our study, the conditions of force majeure in theory and practice, validety for whow, to pratice in which matters and how to solve these matters are researched. In this extent, what the tax-payers need to do when they come accross with force majeure and how they can inform the management and prove their assertions, direct our study.In this study, researching documantary method is used and some books and articles are investigated. It is benefited from the journals of Ministry of Finance, judgements of supreme court especially from The Council of State. Also some of the other part of the information is obtained from the reports and symposiums.In this research, the topic of the force majeure is dealed with, the aim of the force majeure and the conditions of force majeure, also the effects of it in tax law are all investigated. In addition, as the last part, it is evaluated in general by mentioning about the matters in practice and the suggestions for solving.