Roman Kent Berlin. Alman ve Türk edebiyatında kent imgesini yeniden anlamlandıran kadın yazarlar: Keun, Özdamar, Özlü
Novel city Berlin. The women writers who make a new sense of the city image in German And Turkish literature: Keun, Özdamar, Özlü
- Tez No: 262947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ORALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmada 20. yüzyıl ölçeğinde uluslararası ve disiplinlerarası bir düzlemde tartışılan modern kent olgusunun yazınsal yapıtlara yansıması, Alman ve Türk Edebiyatı'ndan seçilmiş örnek metinler üzerinden incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle kent kavramı sorgulanmış, ardından modern kent kuramları çerçevesinde kent olgusuna fiziksel, kültürel, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açılardan yaklaşılmıştır. Batı Avrupa ölçeğinde kentin resim, sinema gibi görsel ve yazınsal yapıtlar ile olan etkileşimi araştırılmıştır. Bu kuramsal arka plan ışığında ve Kent Edebiyatı bağlamında Irmgard Keun'un Das kunstseidene Mädchen (1932) adlı romanı, Emine Sevgi Özdamar'ın Seltsame Sterne starren zur Erde Pankow ? Wedding 1976/77 (2003) adlı otobiyografik romanı ve Tezer Özlü'nün Yaşamın Ucuna Yolculuk (1983) adlı anlatısı Berlin kent mekanı üzerinden çözümlenmiştir. Kent mekanının, söz konusu yazarların yapıtlarına nasıl yansıdığı karşılaştırmalı ve disiplinlerarası bir perspektif üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the reflections of the modern city space in the textual works are investigated through scrutinizing the examples from German and Turkish literature. For this purpose, first, the historical development of the concept of modern city is lied down. Then, using the framework of the modern city theories, the physical, cultural, social, economic, and politic aspects of the modern city are considered. The interaction of the modern city with the visual and written texts in Western Europe is investigated. In the light of this theoretical background the relations between the city, Berlin, and the selected texts, i.e. Irmgard Keun?s novel Das kunstseidene Mädchen (1932), Emine Sevgi Özdamar?s autobiographic novel Seltsame Sterne starren zur Erde Pankow ? Wedding 1976/77 (2003), and Tezer Özlü?s narrative Yaşamın Ucuna Yolculuk (1983) are analyzed in the context of Urban Literature. How the city-space is projected to the works of the mentioned writers are critically discussed with a comparative and interdisciplinary perspective.