Silahların eşitliği ilkesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve iç hukukumuzdaki dönüştürücü etkileri
Decrees of the European Court of Human Rights concerned with the principle on equivalence of instruments and their conversion impact on our national legislation
  1. Tez No: 263003
  2. Yazar: ZEHRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmamızın konusu, 18 Mayıs 1954 tarihinde taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin denetim mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Silahların Eşitliği İlkesine ilişkin kararları ve bu kararların iç hukukumuzdaki dönüştürücü etkileridir. Çalışmanın amacı, silahların eşitliği ilkesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını inceleyerek konuya ilişkin üretilen ilkeleri saptamak ve silahların eşitliği ilkesinin ve Türkiye aleyhine verilen kararların gereğini yerine getirmek için, iç hukuk mevzuatımızda yapılmış ve yapılması gerekli düzenlemeleri, doktrinin açıklamaları ve Yüksek yargı makamlarının bu konudaki içtihatları ışığında saptamaktır. Bu bağlamda, konu, ceza hukuku, özel hukuk ve idari yargılama hukuku yönünden ayrı ayrı ele alınmış, gerek görülen noktalarda Usul kanunlarının konu ile ilgili eski hükümlerine de karşılaştırmalı olarak yer verilmiş; ayrıca hukukumuzun konu ile ilgili düzenlemeleri yer yer eleştirel bir bakış açısı ile incelenerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları ışığında, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the decrees of European Courts of Human Rights which is the controlling mechanism of European Convention on Human Rights that we have become party thereof concerned with the Principle on Equivalance of Instruments and their conversion impact on our national legislation. The aim of the study is to determine the principles related to the issue by examining the decrees of European Court of Human Rights concerned with the principle on equivalance of instruments, and to determine the regulations that are or will be made in our national legislation under the light of doctrine explanations and opinions of the appellate courts on this issue in order to execute the requirements of decrees against Turkey and to observe the principle on equivalance of instruments. In this context, the ıssue is handled in the aspects of criminal law, private law and administrative hearing law individually, and at the points where necessary, the previous provisions of the judicial code about the issue have been taken in the comporative manner, in the addition, the regulations of our legislation about the issue have been reviewed at the critical view point and various recommendations have been made under the light of the Decrees of European Courts of Human Rights.