XVIII. ve erken XIX. yüzyıl müziğinin keman tekniği ve yorumculuğuna getirdiği yenilikler
The innovations brought to violin technique and interpretation by 18th and early 19th century
- Tez No: 263049
- Danışmanlar: PROF. SİBEL ATAL DEVRİM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu tez çalışmasında; XVIII. ve erken XIX. yüzyılda keman tekniği ve yorumculuğuna getirilen yenilikler, bu alanda kaydedilmiş aşamalar, neden sonuç ilişkisi kurularak ve bilimsel yöntemlerden yararlanarak açıklanmıştır. Kemanın ortaya çıkışından itibaren geçirdiği müzikal ve yapısal değişimler kronolojik sıraya göre açıklanmış, XVIII. - erken XIX yüzyıl müziğinin temel özellikleri tanımlanmış ve var olan pedagojik literatür taranarak, söz konusu yüzyıllarda keman tekniği ve yorumculuğuna getirilen yenilikler incelenmiştir. Araştırmada; örnekleme, karşılaştırma, sınıflandırma gibi bilimsel yöntemlerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation project; the innovations brought to violin tecnique and interpretation by 18 and early 19th century music are explained by using scientific methods and evaluating the relation between cause and effect. The structural and musical changes that violin has been through since its birth are stated in chronological order. The principal characteristics of 18 and early 19th century music are defined. By scanning the padagogical literature, the innovations brought to violin technique and interpretation are exaimined in the time period under consideration. Scientific methods like; illustration, comparison, classification are used in this research.