İdari yargıda kanun yolları
Law remedies in administrative judgement
- Tez No: 263050
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İdari Yargıda Kanun Yolları : Bu tez çalışmasında, Türk idari yargı sistemindeki kanun yolları ayrıntılı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde, açıklamalara kanun yolu kavramının tanımından başlanarak, bir kanun yolu olan ve faaliyete geçirilmesinin hukukumuza etkileri açısından irdelenen istinaf yolu ve kesin hüküm ile idari yargıda kesin hüküm kavramları ele alınmıştır. İkinci bölüm, Türk idari yargı sisteminde olağan kanun yollarının açıklandığı bölümdür. Bu bölümde 2577 sayılı Kanundaki sıra takip edilerek itiraz, temyiz ve karar düzeltme kanun yolları, gerek mevzuattaki ve gerekse uygulamadaki yönleri ile açıklanmıştır. Bu açıklamalar yapılırken konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacı ile güncel Danıştay kararlarına çalışmada yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, Türk idari yargı sistemindeki olağanüstü kanun yollarının açıklandığı bölümdür. Bu son bölümde ise, yargılamanın yenilenmesi ve kanun yararına temyiz açıklanmış ve bu açıklamalar da yine güncel Danıştay kararları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Law Remedies İn Administrative Judgement :This thesis sets forth the legal remedies in Turkish Administrative Judgement particularly. First section starts with the definition of law remedy then explains activated appeal way?s effects on law and also explains the definition of definite adjudication and definite judgement in administrative judgement. Second section of the thesis explains Turkish Administrative Judgement?s ordinary law remedy. This section explains objection, law cassation, adjustment to the orders by following the sequence of 2577 numbered law. This thesis frequently refers to the decision of the Council of State in order to keep the subjects simple and accurate. Third section of the thesis explains the extraordinary remedies in Turkish Administrative Judgement. Last section explains renewal of judgement and cassations in favor of law and above mentioned explanations are supported by the decisions of the Council of State.