Hukuki gelişimi açısından üçüncü kişinin fiilini taahhüt
The legal development of the commitment of the third party's act
- Tez No: 263058
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Hukuki Gelişimi Açısından Üçüncü Kişinin Fiilini Taahhüt başlıklı tezimizin amacı üçüncü kişinin fiilini taahhüt sözleşmesinin genel yapısı ve karakterini ortaya koymaktır. Üçüncü kişinin fiilini taahhüt tarihin en eski çağlarından beri var olmakla birlikte her zaman tartışmalı bir kurum olmuş, hukuki niteliği, şartları ve hükümleri üzerinde çoğu kez uzlaşmaya varılamamıştır. Bugün geldiği nokta itibariyle üçüncü kişinin fiilini taahhüt bir garanti kurumu olarak kabul edilir. Ancak üçüncü kişinin fiilini taahhüt gibi bir ifadeden garanti borcuna nasıl ulaşıldığı saptamak kurumun hukuki niteliğinin belirlenmesinde çok önemlidir. Bu amaçla çalışmamızda doktrin ve içtihatta yaşanan tartışmalar eşliğinde üçüncü kişinin fiilini taahhüdün hukuki karakteri üzerinde durulmuş ve ulaşılan sonuca göre kurumun şartları ve hükümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation titled The Legal Development of The Commitment of the Third Party?s Act is to elucidate the general structure and character of the legal notion called the commitment of the third party?s act. Although this instution has existed since very early ages of law, it has been always a problematical subject in that its legal character, requirements and results has never been determined clearly and distinctly by legal scholars. Today this notion is seen as a gurantee issue. However, it is essential in determining the legal character of this notion to understand the transformation of a concept called the commitment of the act of the third party to the concept of an obligatory guarantee. In order to achieve this aim, in our theses the legal character of the notion called commitment of the act of the third party is examined with the help of the doctrinal and adjudicative views and as a conclusion, the requirements and the legal results of this notion are clarified.