Türkiye'de finansal tablo formlarının zaman içerisindeki gelişimi
Development over time of financial table forms in Turkey
- Tez No: 263057
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Türkiye'de Cumhuriyet dönemi boyunca düzenlenen Finansal Tablolar'ın ulaştığı noktayı biçimsel açıdan değerlendirmek için yapılan bu çalışmada, tarih içindeki finansal tablo gelişmeleri araştırılmıştır.Tarihsel süreçteki ekonomik anlayışların muhasebe ve onun bir unsuru olan finansal tabloları nasıl etkilediğini görmek üzere, bu konu ile ilgili kuruluşlar olan, devlet, sermayesinin tamamı veya yarısı devlete ait teşekküller, özel kesim işletmeleri; komisyon ve kurul biçiminde oluşan düzenleyici kurumlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemeler ile üniversitelerin bu konu ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar incelenerek, muhasebe ve finansal tabloların bugün geldiği noktayı değerlendirmek için geriye dönüşler yaparak bir sonuca varmak amaçlanmıştır.Tez dört bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde, finansal tabloların tanımı, önemi, amacı, niteliksel özellikleri, muhasebe bilimiyle bağıntısı ve kullanıcı ihtiyaçları biçiminde özetlenebilecek genel nitelikli bilgiler yer almıştır.İkinci bölümde, Cumhuriyet dönemine kadar finansal tabloların dünyadaki tarihsel gelişimine değinilmiştir.Üçüncü bölümde finansal tablolar üç döneme ayrılarak incelenmiştir.Sonuç bölümünde, çalışmaların genel bir özeti yapılmıştır. Finansal tabloların biçimsel yapısının incelenmesi ve değerlendirilmesinde yardımcı olacak ders kitapları, Cumhuriyet dönemi boyunca düzenlenmiş finansal tablo formları, finansal tablo tamimleri, devlet ve düzenleyici kurumlar tarafından hazırlanmış kanunlar, tebliğler araştırılarak bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carried out formal structure assess the point achieved by Financial Tables in Turkey over the Republican period, this study examines historical development of financial tables.In order to see how economic approaches throughout the historical development have affected the accounting, and therefore financial tables, as components of accounting, legal arrangements published by the state, organizations fully or partially owned by the state, private sector companies, and regulatory organizations, commissions and boards as well as studies carried out by universities in the subject matter were examined and the purpose was to come to a conclusion by means of reverts to assess the current point achieved by financial tables today.Dissertation consists of four chapters.First chapter includes overall information particularly definition of financial tables, their significance, purpose, quality characteristics, their connection with accounting, and user requirements.Second chapter discusses historical development of financial tables in the world until the Republican period.Third chapter discusses financial tables in three areas.Conclusions chapter provides an overall summary of the study. Efforts were made to provide an assessment by researching textbooks, financial table forms that has been arranged throughout the Republican period, financial table circulars, and laws and regulations provided by the state and by legislative organizations that may be of help in examining and assessing the formal structure of financial tables.