The formations of the Kurdish Movement(s) 1908-1914: Exploring the footprints of Kurdish nationalism
1908 ve 1914 arası Kürt Hareketi(leri)?nin oluşumları: Kürt milliyetçiliği?nin izlerini sürmek
- Tez No: 263083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, 1908'de Meşrutiyet'in yeniden ilânından, 1914'te I. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar olan dönemdeki Kürt Hareketi (leri)'ni, heterojenliği ve çeşitliliğini vurgulayarak incelemekte ve Kürt Hareket(ler)inin dönemselleştirilmesini sorunsallaştırmaktadır. 1908 Devrimi Kürt aydınları arasında, diğer çağdaşlarında olduğu gibi, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir rejimin başladığı izlenimini uyandırmıştır. Bu inançla, Kürt ilerigelen ailelerinden olan aydınlar, Kürt dilini, kültürünü ve tarihini canlandırmak için İstanbul'da birçok cemiyet kurmuşlardır, ki bunlardan ikisi bu tezin odaklandığı cemiyetlerdir. Bu cemiyetlerin dergileriyle birlikte arşiv belgeleri dönemin aydınlarının gündemlerini anlamak için kullanılmıştır. Devrimden sonraki ilk örgüt olan Kürt Teavün ve Terakki Cemiyeti 1908 yılında, İstanbul'da kurulmuştur. Bu cemiyet, 1908 devriminin akabinde kurulduğu için Kürt entelijensiyasının Kürt halkının gelişimi için sundukları programın yanısıra, bu tezde adlandırıldığı gibi dönemin ruhuna uygun olan `Osmanlı vatandaşlığı' için de gündem oluşturmuştur. Bu cemiyet çevresi, bir taraftan, yeni rejimin yereldeki Kürtler tarafından kabul edilmesini sağlamak için, ki bu hiç de kolay bir süreç olmamıştır, Kürt illerinde şubeler açarken, diğer taraftan Anadolu'da Ermenilerle Kürtler arasındaki ilişkilerin düzelmesi için İstanbul'daki bazı Ermeni örgütleriyle işbirliği yapmıştır. Bu tezin odaklandığı ikinci cemiyet ise 1912 yılında açılan Kürt Talebe Hêvî Cemiyeti'dir ve bu cemiyet, Kürt ulusal kimliğinin oluşumu için daha planlı bir program sunmuştur; bu oluşum dil, kültür, tarih ve tarihsel figürler üzerindeki vurgu gibi Kürtler arasında ortak bir bağ oluşturmayı amaçlayan bir dizi etkende açığa çıkmıştır. Kürt Teavün ve Terakki Cemiyeti ve Kürt Talebe Hêvî Cemiyeti arasında yapılacak olan bir söylem analizi, iki cemiyet arasındaki değişiklikleri sergilemektedir: `Osmanlı vatandaşlığı'ndan `Kürtçülüğe' giden bu söylemsel farklılığı bu çalışma, Kürt hareketinin dönemselleştirilmesi için oldukça önemli görmektedir. Bu incelemeye dayanarak bu tez, Kürt milliyetçiliğinin ilk nüvelerinin bu söylemsel farklılıkta incelenebileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the Kurdish movement(s) between the re-proclamation of the constitutional regime in 1908 until the outbreak of First World War in 1914 and problematizes the periodization of Kurdish movement(s) with an emphasis on their heterogenity and diversity. The 1908 Revolution created an impression among the Kurdish intelligentsia, like their contemporaries in the Ottoman Empire that a regime based on democracy, equality, liberty and the rule of law had been inaugurated. With this belief Kurdish intellectuals, who came from Kurdish notable families, opened many organizations in Istanbul to revive Kurdish culture, language and history, upon two of which this study focused. The journals of these two organizations together with archival documents were utilized to understand the agendas of the Kurdish intellectuals of the era. The first organization after the revolution, Kürd Teavün ve Terakki Cemiyeti was opened in Istanbul in 1908. As this organization was founded immediately after the 1908 revolution, it depicts not only the program of Kurdish intellectuals for the development of Kurdish people, but also their agendas developed for ?Ottoman citizenry? as it is called in this study, which was appropriate to the atmosphere of the era. The circle of this organization one the one hand, by opening branches in Kurdish provinces worked for the reception of the new regime by the local Kurds, which was not a smooth process. On the other hand, they collaborated with some Armenian organizations in Istanbul to achieve a reconciliation between Kurds and Armenians in the Anatolia. The second main organization this study focuses on was opened in 1912 and proposed a more compact agenda for construction of a Kurdish national identity, which released in a set of parameters like emphasis on language, culture, history and historical figures as a way of creating a common bond among Kurds. Therefore a discursive analysis between the Kürd Teavün ve Terakki Cemiyeti and Kürd Talebe Hêvî Cemiyeti portrays the shifts between the two organizations; a discursive shift from ?Ottoman citizenry? to ?Kurdism,? which this study finds very important for the periodization of Kurdish Movement. Based on this analysis, this thesis argues that the first seeds of Kurdish nationalism can be traced in this discursive shift.