Alternatif medya yaklaşımıyla Kürtçe dijital kültür-sanat dergiciliği
The publication of Kurdish digital culture and art magazines through an alternative media approach
- Tez No: 737412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SÖZERİ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Alternatif medya kavramı, ana akım medyanın dışladığı, görmezden geldiği kesimlerin medya oluşumlarını tarif etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kavramın ortaya çıkışı ise 1960'lı yılların sonlarında ortaya çıkan kimlik odaklı yeni sosyal hareketlerin neoliberal ekonomi politikalarının yarattığı yeni eşitsizliğe karşı güçlenmesi ve 1990'lı yıllarda yeni iletişim teknolojilerinin dönüştürücü etkisine dayanmaktadır. Bu bağlamda, alternatif medya, kapitalist medya piyasasında kendilerine yer bulamayan kesimlerin seslerini duyurmayı amaçlayan; katılımcı ve kolektif örgütlenme modellerine dayanan, kâr elde etmeyi amaçlamayan medya organizasyonlarını tarif etmektedir. Bu çerçevede, bu tez çalışması da Türkiye'deki ana akım medya piyasasında görmezden gelinen Kürtlerin alternatif medyasının bir parçası olan Kürtçe dijital kültür-sanat dergiciliğine odaklanmaktadır. Kürtçe yayıncılık faaliyetlerinin tarihsel arka planına bakıldığında ise Kürtçe yapılan basın-yayın faaliyetlerinin Osmanlı'nın son dönemine dayandığı görülmektedir. Bu dönemden başlayarak günümüze kadar gelen Kürtçe basın-yayın faaliyetleri, Türkiye'nin politik ikliminde yaşanan gelişmelere ve Kürtlerin etnik/ulusal hareketine bağlı bir şekilde gelişim göstermiştir. Bu anlamda, bazı tarihsel dönemlerde Kürtçenin yasaklanmasına bağlı olarak Kürtçe yayıncılık faaliyetleri de durgunluk dönemleri yaşamış, bazı dönemlerde ise yeniden ortaya çıkıp yükselişe geçmiştir. Günümüzde ise yeni iletişim teknolojilerinin alternatif medya oluşumları için sağladığı dijital ortamlar, alternatif Kürt medyasının parçası olan Kürtçe dergicilik için de faaliyet alanları olmuştur. Bu bağlamda, bu tez çalışması da alternatif medya yaklaşımıyla Kürtçe dijital kültür-sanat dergiciliğini konu almaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de dijital olarak yayınlanan Kürtçe kültür-sanat dergileri olarak sinema dergileri Temaşe ve Sînemaya Serbixwe, moda dergisi Kubar, kültür ve yaşam dergisi Çandname, edebiyat dergisi Herd ve popüler kültür dergisi Popkurd alternatif medya yaklaşımıyla incelenmiştir. Araştırma nitel yönteme dayanmaktadır. Bu kapsamda, dergilerin editörleriyle altı yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme tekniğinin yanı sıra, Popkurd dergisi özelinde etnografik yöntem de kullanılmıştır. Popkurd'un son iki sayısında dergiyi çıkartan ekibe katılmam etnografik yöntemin de kullanılmasını gerektirmiştir. Fakat derginin işleyişinin daha iyi anlaşılabilmesi için, Popkurd'un ilk sayısından itibaren editörlüğünü yapan ekipten biriyle de ayrıca derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de dijital olarak yayınlanan Kürtçe kültür-sanat dergileri Temaşe, Sînemaya Serbixwe, Kubar, Çandname, Herd ve Popkurd alternatif medya yaklaşımıyla incelenmiştir. Dergiler alternatif medya oldukları varsayımıyla analiz edilmiş, alternatif medya kriterlerine ne ölçüde uydukları işleyiş pratikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çerçevede araştırma beş temel varsayım üzerine kurulmuştur: 6. Dergiler yayımlanma amaçları itibariyle alternatif medya örnekleridir. 7. Hiyerarşik olmayan kolektif bir örgütlenme modeline sahiptirler. 8. İçerik olarak katılıma açık ve topluluğun ihtiyaçlarını merkeze almaktadırlar. 9. Kâr amacı gütmeyen bir ekonomik model benimsemeleri nedeniyle sürdürebilirlikleri sınırlıdır. 10. Kürtçe yayımlanmaları nedeniyle erişim ve katılımı genişletme olanakları sınırlıdır. Araştırma, yukarıdaki beş temel varsayıma dayanarak, Kürtçe dijital kültür-sanat dergilerinin ortaya çıkış gerekçeleri ile örgütlenme, katılım, dağıtım ve ekonomik yapılarını alternatif medya yaklaşımıyla incelemeyi, temsil olanaklarını ve sürdürebilirliklerini tartışmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda aşağıdaki soruların yanıtları aranmıştır: 7. Kürtçe dijital kültür-sanat dergileri hangi ihtiyaca cevap vermektedir? 8. Dergiler nasıl bir örgütlenme yapısına sahiptir? 9. İçerik üretim süreçleri nasıl işlemekte, ne ölçüde katılıma olanak sağlamaktadır? 10. İçerik üretim, katılım ve dağıtım süreçlerinde yeni teknolojiler nasıl kullanılmaktadır? 11. Dergilerin maliyetleri nasıl karşılanmaktadır? Benimsedikleri modelin sürdürebilirlik açısından avantajları ve dezavantajları nelerdir? 12. Kürtçe yayımlanmaları erişim ve katılım açısından ne tür olanaklar yaratmakta ya da onları ne ölçüde sınırlamaktadır? Alternatif medya ve Kürtçe yayıncılık literatüründen beslenen çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde alternatif medya kavramı ve kuramları ile ilgili bir tartışma yürütülmüştür. Alternatif medya çalışmaları içinde, söz konusu medyanın nasıl isimlendirildiği ile kuramsal olarak nasıl ele alındığına dair farklı görüşler aktarılmaya çalışılmıştır. Sonrasında ise yeni toplumsal hareketler ve yeni iletişim teknolojilerinin alternatif medyayla ilişkisi, söz konusu alanlardaki teorik tartışmalar üzerinden irdelenmiştir. İkinci bölümde ise Kürtçe yayıncılığın tarihsel arka planı aktarılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, Osmanlı dönemine dayanan Kürtçe yayıncılık faaliyetleri, beş dönemsel başlıkla yayınlar ve politik gelişmeler çerçevesinde tartışılmıştır. Bu tartışma sonucunda ise bu tez çalışmasının konusu olan Kürtçe dijital kültür-sanat dergiciliğinin tarihsel arka planı oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yöntem, örneklem ve araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş; araştırma kapsamında örneklem olarak belirlenen dergiler, çalışmanın varsayımları ve soruları üzerinden beş başlık altında incelenmiştir. Bu kapsamda, dergilerin ortaya çıkış gerekçeleri ile örgütlenme modelleri, içerik üretim süreçleri, erişim ve dağıtım için benimsenen yöntemler, dergilerin okunurluk oranları ve benimsenen ekonomik modeller başlıklarıyla dergiler alternatif medya yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Bulgulara incelendiğinde, dergilerin kuruluşlarında ön plana çıkan gerekçelerin alternatif medya oluşumlarının ortaya çıkış gerekçeleri ve amaçları ile örtüştüğü gözlenmiştir. Editörler, her bir dergi için benzer şekilde, Kürtçe kültür-sanat alanındaki yayınların eksikliğine vurgu yapmış, dergileri çıkartmalarındaki temel amaçlarının bu eksikliği gidermek olduğunu belirtmişlerdir. Bu bağlamda, her bir dergi çıktığı alanla ilgili boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Dergilerin örgütlenme modellerine bakıldığında ise, gönüllülük esasına dayanan, hiyerarşik iş bölümü yerine kolektif bir yapılanmayla işleyen organizasyon biçimlerinin benimsendiği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, dergilerin yayına hazırlanma süreçleri ile işletilen iş bölümü mekanizmaları birbirine benzemektedir. Dergilerin içerik üretim süreçlerinde ise benzer şekilde katılımcı pratikler ön plana çıkmaktadır. Kubar dergisi hariç, geriye kalan bütün dergilerin içerik üretim süreçlerinde birbiriyle benzer, katılımcı bir işleyişinin söz konusu olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, dergilerin okuyucuları aynı zamanda içerik üreticisi olabilmekte, dergilerin içerik üretim süreçlerinde açık bir katılımcı sistem işletilmektedir. Bunun yanı sıra, dergilerde katılıma dair açık bir işleyiş bulunmasına rağmen, elde edilen bulgular, içerik üretim süreçlerindeki katılımın sınırlı olduğunu göstermiştir. Katılıma dair sınırlılık ise içerik üretim süreçlerinden kaynaklanmamakta, dergilerin Kürtçe dilinde yayınlanmaları okuyucunun katılımını sınırlamaktadır. Bu bağlamda, Kürtçe okuryazar kesimin azlığı dergilere katılım olanağını sınırlamaktadır. Dijital olarak yayınlanan dergiler, yeni iletişim teknolojilerin sağladığı imkanlardan yararlanmaktadırlar. Bu anlamda, dergilerin dağıtım ve erişimi için benzer yöntemler benimsenmektedir. Kubar ve Çandname dergileri ise son sayılarından itibaren ücretli erişime açıldıkları için bazı noktalarda dağıtım ve erişim için diğer dergilerden farklılık göstermektedir. Fakat özellikle sosyal medya ağları dergilerin dağıtım için kullandığı temel yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda, bütün dergiler sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmakta ve güncellemektedirler. Dergilerin okunurluk ve görünürlük oranlarının da birbirlerine yakın olduğu ortaya çıkmıştır. Dergilerin okunma oranları istenilen düzeyde olmamasına rağmen, söz konusu okunurluk düzeyi editörler tarafından olağan karşılanmaktadır. Editörlere göre, okunma oranlarının azlığı ve çokluğunu etkileyen temel belirleyen ise katılım süreçlerinde olduğu gibi Kürtçe okuryazar kişilerin sayıca düşüklüğüdür. Bu bağlamda, Kürtçe okuryazar kişilerin sayısının az olması dergilerin okunma oranlarını da düşürmektedir. Dergiler, gönüllülük esası üzerine kurulu olan mekanizmalara sahip oldukları için ekonomik olarak da kâr elde etmenin amaçlanmadığı modellere dayanmaktadırlar. Dergileri çıkartan ekiplerin, söz konusu bütün dergiler için herhangi bir maddi gelir elde etme beklentileri bulunmamaktadır. Bu kapsamda, Temaşe, Sînemaya Serbixwe, Herd ve Popkurd dergileri ücretsiz erişime açılmaktadır. Kubar ve Çandname ise son sayılarından itibaren ücretli erişime açılmış olsalar da bunda herhangi bir kazanç sağlamak amaçlanmamaktadır. Nitekim dergilerin satış fiyatları olarak da cüzi miktarlar belirlenmiştir. İncelenen dergilerde ciddi maliyet sorunları bulunmamasına rağmen, dergilere içerik üreten yazarlara telif ödeyememe bazı dergiler için bir maliyet sorunu olarak görülmektedir. Telif ödemeleri başta olmak üzere maliyet sorunlarının çözümü için gelir oluşturma yöntemi olarak fonlara başvurmak bir seçenek olarak görülmektedir. Çok ciddi giderlerin bulunmadığı dergilerin gönüllülük ve kısıtlı bütçelerle ayakta kalmaya çalışmaları dergilerin sürdürebilirliğini tehlikeye düşürmekte, daha geniş kitlelere ulaşmalarının önünde engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of alternative media is used to describe the media formations of the strata excluded and ignored by the mainstream media. The emergence of the concept is based on the strengthening of new identity-based social movements in the late 1960s against the new inequality created by neoliberal economic policies and the transformative effect of new communication technologies in the 1990s. In this context, alternative media describes media organizations that aim to make the voices of those who cannot find a place for themselves in the capitalist media market heard; and also organized in participatory and collective models, and do not aim to make a profit. In this framework, this thesis focuses on Kurdish digital culture-art magazines, which is a part of the alternative media of the Kurds ignored in the mainstream media market in Turkey. Looking at the historical background of Kurdish publishing activities, it is seen that Kurdish-language media activities date back to the last period of the Ottoman Empire.Kurdish press-media activities, starting from this period to the present day, have developed depending on the developments in Turkey's political climate and the ethnic/national movement of the Kurds. In this sense, due the prohibition of Kurdish language in some historical periods, Kurdish publishing activities have also experienced periods of stagnation, and in some periods, they have re-emerged and started to rise. Nowadays, the digital environments provided by new communication technologies for alternative media formations have also become areas of activity for Kurdish magazines, which is a part of alternative Kurdish media. In this context, this thesis focuses on digital culture-art magazine publishing in Kurdish through an alternative media approach. Within the scope of the study, cinema magazines Temaşe and Sînemaya Serbixwe, fashion magazine Kubar, culture and life magazine Çandname, literary magazine Herd and popular culture magazine Popkurd as Kurdish culture-art magazines published digitally in Turkey were examined by use an alternative media approach. The research is based on the qualitative method. In this context, six semi-structured in-depth interviews were conducted with the editors of the magazines. In addition to the interview technique, the ethnographic method was used specifically for the Popkurd magazine. My participation in the team that published the magazine in the last two issues of Popkurd required the use of the ethnographic method. However, in order to have a better understanding of the functioning of the magazine, an in-depth interview was also carried out with a team member who has been the editor of Popkurd since its first issue. In this context, Temaşe, Sînemaya Serbixwe, Kubar, Çandname, Herd and Popkurd which are Kurdish culture-art magazines published digitally in Turkey, were examined with an alternative media approach. The magazines were analyzed on the assumption that they were alternative media, and the extent to which they met the alternative media criteria was evaluated through operational practices. In this framework, the research is based on five basic assumptions: 1. Magazines are examples of alternative media in terms of publication purposes. 2. They have a non-hierarchical collective organization model. 3. They are open to participation in terms of content and focus on the needs of the community. 4. Their sustainability is limited due to their adoption of a non-profit economic model. 5. Due to their publication in Kurdish, access and participation opportunities are limited. Based on the five basic assumptions above, the research aims to examine the reasons for the emergence of Kurdish digital culture-art magazines, their organization, participation, distribution and economic structures with an alternative media approach, and to discuss their representation possibilities and sustainability. For this purpose, the answers to the following questions were searched: 1. Which requirement do Kurdish digital culture-art magazines respond to? 2. What is the organizational structure of the magazines? 3. How does the content production process work and to what extent does it allow participation? 4. How are new technologies used in content production, participation and distribution processes? 5. How are the costs of magazines covered? What are the advantages and disadvantages of the model they adopted in terms of sustainability? 6. To what extent do Kurdish publications create or limit opportunities in terms of access and participation? This study, which is fed by alternative media and Kurdish publishing literature, consists of three parts. In this context, a discussion on the concept and theories of alternative media was conducted in the first part of the study. Within alternative media studies, different opinions were tried to be quoted about how the media in question was named and how it was handled theoretically. Afterwards, the relationship between new social movements and new communication technologies with alternative media was examined through theoretical discussions in these areas. In the second part, the historical background of Kurdish publishing was tried to be quoted. In this context, Kurdish publishing activities dating back to the Ottoman period were discussed in the context of publications and political developments under five periodic titles. As a result of this discussion, the historical background of digital culture-art magazine in Kurdish, which is the subject of this thesis, has been tried to be established. In the third part of the study, the limitations of the method, sample and research were specified; the magazines determined as samples within the scope of the research were examined under five headings based on the assumptions and questions of the study. In this context, the reasons for the emergence of the magazines and their organizational models, content production processes, methods applied for access and distribution, readability rates of the magazines and the economic models adopted were analyzed by use of an alternative media approach. When the findings are examined, it was observed that the reasons that appeared in the publishing of the magazines overlap with the reasons and purposes of the emergence of alternative media formations. The editors, similarly, for each magazine, emphasized the lack of publications in the field of culture-arts in Kurdish, and stated that their main purpose in publishing the magazines was to eliminate this deficiency. In this context, each magazine aims to fill the gap in its field. When the organizational models of the magazines are examined, it was revealed that organizational forms that are based on volunteerism and that operate with a collective structure instead of a hierarchical labor division were adopted. In this context, the preparation processes of the magazines and the labor division mechanisms are similar to each other. Similarly, participatory practices come to the fore in the content production processes of magazines. Except for Kubar magazine, it was determined that all the remaining magazines had a similar, participatory functioning in the content production processes. Accordingly, the readers of the magazines can also be content producers, and an open participatory system is operated in the content production processes of the magazines. In addition, although there is a clear mechanism of participation in magazines, the findings have shown that participation in content production processes is limited. The limitation on participation is not due to the content production processes, the publication of the magazines in Kurdish language limits the participation of the reader. In this context, the scarcity of Kurdish literate population limits the opportunity to participate in magazines. Magazines published digitally benefit from the opportunities provided by new communication technologies. In this sense, similar methods are adopted for the distribution and access of magazines. Since Kubar and Çandname magazines have been opened to paid access since their last issue, they differ from other magazines for distribution and access at some points. However, especially social media networks stand out as the main method used by magazines for distribution. In this sense, all magazines actively use and update their social media accounts. It has been revealed that the readability and visibility rates of the magazines are close to each other. Although the reading rates of the magazines are not at the desired level, the readability level in question is considered normal by the editors. According to the editors, the main determining factor affecting the low and high reading rates is the low number of Kurdish literate people, as in the participation processes. In this context, the low number of people who are literate in Kurdish also reduces the reading rate of magazines. The teams that publish the magazines do not have any expectations of obtaining any financial income for all the magazines in question. In this context, the magazines Temaşe, Sînemaya Serbixwe, Herd and Popkurd are available for free access. Although Kubar and Çandname have been offered for sale since their last issue, it is not intended to make any profit. As a matter of fact, low sales prices were determined for the magazines. Although there are no serious cost problems in the magazines examined, the inability to pay royalties to the authors who produce content for the magazines is seen as a cost problem for some magazines. It is seen as an option to create some funds as a method of bringing money for the solution of cost problems, especially for royalty payments. It is seen as an option to make use of funds as a source for the sol