Araştırma geliştirme harcamalarının verimliliği ve finansmanı: Bir banka kredi süreci örnek olay incelemesi
Productivity and financing of research and development expenditures: A case study analysis of a bank's credit granting process
  1. Tez No: 263167
  2. Yazar: ESRA HEPKUL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Banking, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkelerin büyüme performanslarının en önemli belirleyicilerinden biri araştırma-geliştirme harcamalarıdır. Bu çalışmada, araştırma geliştirme faaliyetleri için yalnızca devlet desteğinin yeterli olmayacağı ve girişimde bulunmak isteyenler için asıl fon kaynağının bankalar olduğu gerçeğinden hareketle, bankaların araştırma geliştirmenin finansmanına nasıl baktıkları ile ilgili tespitte bulunmak amacı söz konusudur. Araştırma geliştirme harcamalarının işletmelere etkileri incelenerek, bu harcamaların finansmanı için kullanılabilir kaynaklar incelenmiş ve özel sektör finansmanı için banka kredisi finansmanı imkanını bir örnek olay olarak incelenmiştir. Araştırma geliştirme faaliyetleri, riski yüksek olması nedeniyle bankalar tarafından kredilendirme konusunda fazla desteklenmemekte, bu durum, özellikle devlet desteği almakta zorlanan firmaların fon elde etme sürecinde olumsuzluklar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has analysed the relationship between manufacturing industry productivity and research and development expenditures which is one of the most important determinants of countries? growth performance. The relationship between manufacturing industry productivity and research and development expenditures will be displayed through the econometric method of dynamic panel data by using Turkey?s biggest 1000 industry firms?data for 1997-2008. As the result of the study, it has been expected to reach a positive relationship between the research and development expenditures and laraştırma geliştirme firms productivity level. Because of the high riskiness of research and development activities, they have not been supported by the banks; that creates a negative situation for fund raising process, especially for the companies that have difficulty in obtaining governmental support.