Tripolis Orpheus Kabartması
The Tripolis Relief in Tripolis
  1. Tez No: 263239
  2. Yazar: AYÇA DOKUZBOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tripolis kazılarında ele geçmiş olan Orpheus Kabartması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Kabartma piramidal bir forma sahiptir. Üzerinde ortada kabartma olarak yapılmış bir ağaç figürü vardır. Ağacın her iki yanında ve dalları üzerinde çeşitli hayvan figürleri yer almaktadır. Hayvan figürlerinin eser üzerine yerleştirilmesinde belli bir sistem kullanıldığı görülür. Büyük boyutlu olan hayvanlar alt kısımlarda, daha küçük boyutlu hayvanlar ise ağaç dallarında ve üst kısımlarda yer alır. Kabartma daha sonra bir çeşme yapısı üzerinde de kullanılmıştır. Bu kullanımı sırasında orta bölümüne bir oluk açılmıştır. Orpheus kabartması boyutları ve üzerindeki hayvan figürlerinin çeşitliliği ile benzer örneklerden farklı bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main theme of this proceeding The Orpheus Relief, unearthed in the Tripolis excavations. The relief has a pyramidal form, and bears a tree figure in the middle. On the tree, on both sides, there are various animal figures. One can realise a certain system for the placement of the animal figures. The bigger animals were placed at the bottom, and smaller ones were placed on the tree, or above. The relief was later applied on a fountain. During this using phase, a groove was carved on the middle part. Orpheus relief has an extraordinary place amongst the others, in sense of the size of the relief and the figures depicted on.