Tripolis nekropolisleri
The necropoleis of tripolis
- Tez No: 470450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Tripolis Lydia, Karia ve Phrygia arasındaki bölgede, verimli toprakları ve önemli ticaret yolu üzerinde olan bir kenttir. En görkemli yıllarını Roma imparatorluk çağında yaşamıştır. Bulunduğu coğrafya, bir kentin kurulması için çok uygun bir konumdadır. Tripolis nekropolis alanlarında 2007-2009 yıllarında yapılan kazı (Doğu Nekropolisinde 7 kaya mezarı ve iki traverten lahit) ve yüzey araştırmaları sonucunda Değirmentepe veya Kale tepe olarak adlandırılan tepenin hemen altındaki yamaçlarda yayılan nekropolis alanları, Kuzey, Doğu ve Batı nekropolis alanları olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu ayrılma, tamamen topoğrafik durumdan ileri gelmektedir. Düzenli bir kent planlamasına sahip olan Tripolis'te, aynı zamanda Nekropolis alanlarının da böyle bir planlanmaya gidildiği ve bazı özel durumlara dikkat edildiği anlaşılmaktadır. Doğu ve Kuzey nekropolisinde en çok yapılan mezar türü kaya oda mezarlardır. Ardından, tüm nekropolis alanlarında karşımıza çıkan, traverten lahitler ikinci sırayı almıştır. Üçüncü mezar türü örgü tekne mezarlar, sadece Batı Nekropolisinde karşımıza çıkmaktadır. Doğu Nekropolisinde karşımıza çıkan ve düzensiz taşlardan örülü iki adet tonozlu mezar son mezar türüdür. Tüm mezar türlerinin son derece özensiz yapılmış olması sebebiyle ekonomik durumu orta olan insanlara ait olduğu tahmin edilmektedir. Kaya mezarları ve lahitlerin MS 1. yüzyıldan MS 7. yüzyıl ortalarına kadar sürekli kullanılmıştır. Örgü tekne mezarlar ve tonozlu mezarların ise Geç Antik Çağda yapıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tripolis is settled on fertile land and is located on important trade routes in the region between Lydia, Caria and Phrygia. The city of Tripolis lived through its most glorious years during the Roman Empire Age. The geography it is in is a very convenient location for city building. As a result of excavations and survey examination trips made in the Tripolis necropolis areas in 2007-2009 revealed that Necropolis areas spread on the slopes just below the hill called Değirmentepe or Kaletepe (seven rock-cut-tombs and two travertine sarcophagi in the Eastern Necropolis) are divided into three areas, which are called North, East and West necropolis areas. This area separation is entirely due to the topographic situation. At Tripolis, which has a well-arranged urban planning, it is understood that the Necropolis areas are also being planned in such a way that some special circumstances are being looked out. The most builded tomb type is the rock-cut tombs in the east and north necropolis, Then, the traverten sarcophagi, which appeared in all the necropolis areas, received the second order. The third grave type are encountered only in the Western Necropolis. The two barrel-vaulted tombs that have been builded up of irregular stones in the East Necropolis are the last tomb type. It is estimated that all grave types belong to people with moderate economic status, because they were made extremely unadorned. The rock-cut tombs and sarcophagi were constantly reused from the 2-1st century BC to the mid 7th century AD. Stone chest graves and barrel-vaulted tombs are thought to have been built in the Late Antiquity.