1950-1960 döneminde Türkiye'de kadının giyinme davranışının dönüşümü
1950-1960 period transformation of women clothing behaviour in Turkey
  1. Tez No: 263256
  2. Yazar: BUKET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE OKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sosyoloji, Clothing Industry, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1950'de DP iktidarında yeni bir siyasal döneme geçiş Türkiye'deki modernizm anlayışının önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde Türkiye iktisadi, siyasal ve toplumsal alanda dönüşümler yaşamıştır. Yaşanan toplumsal dönüşümler kaçınılmaz olarak gündelik yaşama da etki etmiştir. Bu dönüşümler kentli kadına kentlilik adına yeni bir habitus kazandırmıştır.Araştırmanın yöntemini oluşturan Pierre Bourdieu'nün habitus kavramına göre; bireyi eyleme yönelten, onu motive eden sosyal yapılar sistemidir. Habitus, bireyleri belli şeyleri yapmaya özendirir, eylemlerin oluşması için zemin hazırlar. Gündelik yaşamda bireyler içinde bulundukları alana ve kendi habituslarına göre eyleme geçerler. Giysi ve moda konusunda Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupa etkisi görülmesine karşın 1950 den sonra iktisadi, siyasi, toplumsal dönüşümler ABD eksenli gerçekleşmiştir. Bu etki, kadının giysisini, bedenini, davranışlarını da dönüştürmüştür, yeni bir habitus yaratmıştır.Çalışmada, 1950?1960 dönemi kentli kadının giyim konusunda habitusu-giyinme davranışı- ele alınacaktır. Çünkü bu dönem, kadının kentsel dönüşümünün, kamusal alana girişinin değiştiği bir dönemdir. Kadın giyimi ile ilgili görsel ve yazılı malzemeler kullanılarak elde edilen veriler 1950 sonrası Türk Modernleşmesinin iktisadi, politik ve sosyal görüntüleri kadın giysisi ve modası üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In 1950, during DP government, a new political period had formed a very important turning point for Turkish modernism. In this period, Turkey had experienced some economical, political and social transformations. These social transformations had also affected daily living. These transformations brought in a new habitus to the urban women in the matter of being a part of urban life.According to Pierre Bourdieu?s habitus concept that forms the method of research, the system of social forms motivate and lead the individuls towards the act. Habitus encourages individuals to do certain things and paves way for actions to occur. In daily living, individuals get into action according to their own habitus and the sphere that they live in. Though there were traces of Europe regarding clothing and fashion during the very first years of Republic, the changes and transformations that had happened after 1950 were around the exle of U.S.A. This effect had generated a new habitus, and transformed the women clothing, women body, habit and behaviors.In this thesis, habitus of urban women on clothes ?habit of clothing- between 1950?1960 in Turkey will be discussed. Because this period is a period during which, women?s urban renewal and entrance to public area had happened. Datas that are obtained through visual, and imprime material about women?s clothing, after 1950 Turkish modernism of economical, political and social views will be evaluated over women?s clothes and fashion.