Demokrat Parti dönemi kadın milletvekillerinin siyasi ve sosyal hayata etkisi
Effect of the parlement member women of Democrate Party period to the political and social life
- Tez No: 585830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EDİP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyanın birçok gelişmiş ülkesine kıyasla Türkiye`de kadınların siyasal hayata katılımları zaman açısından baktığımızda daha erken tarihlerde ortaya çıkmıştır. Milli Mücadele`nin gerçekleştirildiği dönemde hem cephede hem mitinglerde hem de cemiyetlerde faaliyet gösteren Türk kadını yaptığı çok önemli fedakârlıklarla Cumhuriyet Dönemi`nde siyasal haklarına kavuşmayı başarmıştır. 1934 yılında kabul edilen yasa ile Türk kadını, Türkiye Cumhuriyeti`nde seçme ve seçilme hakkını kazanmış ve bu süreç sonrası ilk olarak 1935 yılında 18 kadın milletvekili Meclis`e girmeyi başarmıştır. Demokrat Parti dönemi olarak bilinen 1950-1960 yılları Türkiye`nin tek partili rejimden çok partili rejime geçiş yapmış olması açısından önem arz etmektedir. Demokrat Parti`nin tek başına iktidar olarak kazandığı 1950 yılı seçimleri 3 kadın milletvekili ile en az kadın vekilin meclise girdiği dönem olarak tarihe geçmiştir. 1954 yılında ülkede yapılan seçimlerde ise Meclis`e girmeyi başaran 4 kadın milletvekilinin tamamı Demokrat Parti üyesidir. Demokrat Parti döneminin son seçimi olarak bilinen 1957 yılı seçimleri ise 8 kadının Meclis`e girmeyi başardığı seçimler olarak Türkiye tarihine geçmiştir. Demokrat Parti döneminde, kadın milletvekillerimiz laiklik ilkesi içinde siyasal ve toplumsal hayata katılma mücadelesi vermiş, Meclis`te farklı komisyonlarda görev almış, çeşitli konularda söz alarak görüşlerini belirtmiş ve ilgili konularda kanun tekliflerinde bulunmuşlardır. Demokrat Parti döneminde Meclis`te görev yapan kadın milletvekillerinin çoğu yabancı dil bilen, eğitimli kişiler olarak kayıtlardaki yerini almıştır
Özet (Çeviri)
World's look compared to many developed countries in terms of their participation in the political life of women in Turkey when we emerged at an earlier date. During the period of the National Struggle, the Turkish women who were active in both fronts, rallies and societies , achieved political rights during the Republican Era with their very important sacrifices. Law aported in 1934 by Turkish women choosing the Republic of Turkey and has earned the right to be elected in 1935 and has managet to enter the first 18 women MP's after Meclis to this process. The Democratic Party is known as the period of 1950-1960 by Turkey's multiparty system from a single-party regime is important in terms of being made the transition to the regime.The 1950 elections, which were won by the Democratic Party as a sole rulıng party , went down in history as the period when at least three women MPs and at least women deputies entered parliament. In the elections held in the country in 1954, all four women MPs who succedeed to enter the Parliament are members of the Democratic Party. The Democratic Party is known as the period of the 1957 elections, the final choice of Turkey as the elections,have passed into history as the women managed to enter Meclis'8. During the Democratic Party , our female deputies struggled to participate in political and social life within the principle of secularism. During the Demokratic Partry,most of the women deputies in the Parliament took their place in the records as educated people who speak foreign languades